İçişleri Bakanı Bakan Ali Yerlikaya, Tekirdağ'da Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen, belediye başkan adayı proje tanıtım toplantısında konuştu.

İHA ve SİHA'ların verdiği güçle teröristlere ağır darbeler vurulduğunun altını çizen Yerlikaya, şunları kaydetti:

"İHA ve SİHA'larımızın verdiği güçle kırsalda operasyon sayımız 17 bin 757. Büyük, orta çaplı, küçük operasyon dağılımı bu polislerimizle. Yine jandarmamızın bölgesinde ise 3 bin 396. Toplam 21 bin 153 operasyon. Peki bu operasyonlarda ne olmuş, 782 terörist etkisiz hale getirildi. Bunun 60'ı ölü. 601 sağ, 4 yaralı 117 teslim. Şimdi 2016 yılında bir yılda hain terör örgütü Türkiye'de 2 bin 322 eylem yapmış, geçen sene 88, bu yıl 8. Yanlış anlamayın ama duvara herhangi bir terör örgütünü övücü yazı yazsalar biz bunu 'eylem' diye yazıyoruz. Yani bu 88 eylemin içerisinde en az 20 tane duvara yazı eylemi var. Hepsini en hassas şekilde takip ediyoruz."

"SAYILARINI BİLİYORUZ"

Teröristlerin sayılarını da bildiklerini anlatan Yerlikaya, "PKK'yı kastederek söylüyorum, sayılarını biliyoruz ama beni izleyenler bilir, bizim sınırlarımız içerisinde kaç terörist kaldığını ben hiç vermiyorum ama şunu söyleyeyim, artık son evreleri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlü bir sistem. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan dünya lideri. Onun kararlılığı azmi, onun cesareti, aynı zamanda Cumhur İttifakımızın da destek ve kararlılığını altını çizmemiz lazım" dedi.

FETÖ VE IŞİD OPERASYONLARI

FETÖ ve terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonlar hakkında da bilgi veren Bakan Yerlikaya, şöyle devam etti:

- "Son 9 ayda FETÖ'ye yönelik 4 bin 278 operasyon düzenlendi 6 bin 521 gözaltı 1350 tutuklu, 1353 adli kontrol. DEAŞ operasyonun sayısı 2 bin 599, 656 tutuklu, 481 adli kontrol, son terör örgütlerinin her birini tek çatı altında verdik. 407 operasyon, 734 gözaltı tutuklu ve adli kontrol.

- Bir de bunları biliyorsunuz biz sözde lider takımlarıyla ilgili bunların kategori olarak ayırıyoruz. Bu süre içerisinde değerli arkadaşlar tüm terör örgütlerinde 46 sözde üst düzey terörist etkisiz hale getirilmiştir. 5’i kırmızı, 7 yeşil, turuncu ve 30’u gri."

"128 TERÖR EYLEMİ ENGELLENDİ"

Yerlikaya, son 9 ayda bir çok terör eyleminin engellendiğini belirtti.

Terörle mücadelenin etkin bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Yerlikaya, şunları kaydetti:

"9 ayda engellenen terör eylemleri bakın 94’ü bombalı eylem olmak üzere 128 terör eylemini Allah'a hamdolsun engelledik. Bunun 107’si PKK, 19'u DEAŞ, 2'si sol. Maalesef engelleyemediğimiz, sizin de bildiğiniz üç eylem var. 1 Ekim İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü binasına saldırı girişimi, biliyorsunuz iki terörist orada etkisiz hale getirilmişti. 28 Ocak Santa Maria Kilisesi saldırısı iki terörist sadece ama sadece Cumhurbaşkanı'mız 24 saat demişti onu mahcup etmedik. 10 saat içerisinde bunları yakalayıp adalete teslim ettik. Yine menfur bir saldırı 6 Şubat Çağlayan Adliyesi saldırı girişimi. Ne oldu onlar? İki terörist orada kahraman polislerimizce etkisiz hale getirildi."

"401 ORGANİZE SUÇ ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ"

Organize suçlara da değinen Yerlikaya, "Bunların taptığı tek şey var, para. Nereden gelirse gelsin. İrisi, ufağı, uluslararası, ulusal, bölgesel yerel fark etmez. Ortak kümeleri para. Ben bunlara diyorum ki geldiğim ilk günden beri hiçbir tabir duydunuz mu? Daha önce bilmiyorum. Suç işlemekte kibirlenenler. Ne demek kibirlenenler? Diyor ki, 'kimse bana bir şey yapamaz' diyor. Sen kimsin ki? Benim aziz milletimden, onun iradesinden ve devletinden daha güçlü bir irade olabilir mi? Kimsin sen? Kolluktan, polisten, jandarmadan, validen, kaymakamdan yani size halim olan devletin gücünden ve aynı şekilde adliyedeki savcımızdan, hakimimizden bizim adımıza, milletin emrinde çalışanlardan daha güçlü bir irade olabilir mi? Olmaz. Nasıl oldu? İşte bakın. Aynı dönemde 1088 operasyon yaptık. 7228 gözaltı, 2106 tutuklu, 1527 adli kontrol, ikisini toplarsanız yüzde 65'ini tutuklamışız. Bu rakama iyi bakın; bugün de açıkladık en son İstanbul'da Memocan diye bir örgüt. 401 organize suç çetesi çökertilmiştir. Bunun kırılımını gösteriyoruz. Bakın KOM, Narkotik ve Siber, yani kaçakçılık organizeden 267'si bu zehir taciri dediğimiz uyuşturuculardan 116, siberden 18 bin 401.90 milyar bunların malına MASAK'la beraber evet bu para gayrimeşru. Milletin helal kazancından almış, kendinin sanmış, biz de o parayı aldık, şimdilik mahkeme kararıyla hazineye veriyoruz" diye konuştu.

"ASIL ONLARIN HAYATINI ZEHİR ETMEYE KARARLIYIZ"

Bakan Yerlikaya, uyuşturucuyla mücadele çalışmaları hakkında ise şunları söyledi:

"Gençlerimizi, vatandaşlarımızı, geleceğimizi zehretmeye çalışan zehir tacirlerine biz öyle bir, arzla ilgili mücadelede öyle bir takip yapıyoruz ki asıl onların hayatını zehir etmeye biz kararlıyız Allah'ın izniyle. Aynı dönemde 109 ton esrar, 68 ton skunk, 21 ton eroin, metamfetamin 4 ton 143 kilo. Daha dün İstanbul bir rekor kırdı, 4 bin 653 kilogram metamfetamin aldık. Dolayısıyla bakın operasyon sayılarımız bu. TCK 188 imal ve ticaret kullanıcılık. Burada 24 bin 302 tutuklu, 11 bin tutuklu topladığınız zaman 35 bin. Şu anda cezaevinde yatan 309 bin kişinin yüzde 30'un biraz üzerinde uyuşturucudan. Narkotik analiz veri sistemi denilen bir yazılım sistemi kuruldu. Bakın biz şunu istiyoruz sizden; uyuşturucuyla mücadelede bir arz cephesi var. Yani bunun bu malı tedarik edip de imal edip de piyasaya sürmeye çalışan, bizi zehirlemeye çalışan bunların en güçlüleri sözüm ona baronlar bir de sokak satışları var. Bir de bunun talep cephesi var. Şimdi bakın her iki tarafta da bizim dirençli olmamız lazım millet olarak, toplum olarak. Biz Amerika değiliz. Biz Avrupa Birliği değiliz çünkü onlar teslim olmuş vaziyette. Bakın lütfen bunun altını çizin. Avrupa'daki yakınlarınız, yurt dışına gidip gelen yakınlarınız size söylüyorum. Belli korner var, köşeler var. Orada serbest şu kadar üzerinde bulunması, değil mi? Teslim olmuşlar. Fakat biz de dünyada kullanım oranı Allah'a hamdolsun ki en düşük belki ilk dört, beş, altı ülkeden birisiyiz ama saldırının biri de büyük, bir milyonu da büyük, olmaması lazım" ifadelerini kullandı.

"4 MİLYON 517 BİN DÜZENLİ GÖÇMEN VAR"

Yerlikaya, Türkiye’de 4 milyon 517 bin düzenli göçmenin bulunduğunu belirtti.

Düzensiz göçmen kaçaklığı ile kararlılıkla mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Yerlikaya, "Düzensiz göçmen kaçakçılığı organizatörleri başımızın belası bunlar. Geldiğimiz ilk günden itibaren bunlarla mücadele ediyoruz. Bakın 5 bin 881 operasyon, 3 bin 413'ünü tutukladık. Bunların cezalarının aldırdık. 5 yıldan başlıyor. Bu işi yaparken kullandığı araçlara da el koyuyoruz. Artık Türkiye göçe transit hedef olmaktan çıktı." diye konuştu.

"JANDARMA VE POLİSTE YÜZ TANIMA KAMERA SİSTEMİ OLACAK"

Bakan Yerlikaya, polis ve jandarma ekiplerinin yüz tanıma kamera sistemi olacağını belirterek, "Aselsan'ın yaptığı yüz tanıma sistemi; bütün jandarma devriye ve polis devriyelerimizde kamera sistemi olacak. Artık nerede olursa olsun polis sizi durduğunda veya jandarma durdurduğunda 'siz benim kim olduğumu biliyor musunuz' falan demeyin. Dolayısıyla siz siz olun, durdurulduğunuz zaman, 'iyi günler' deyin. Başka bir şey demiyorum" dedi.