Paraya sıkışan iktidar sabah akşam vatandaşa ek yük getirecek yeni adımlar atıyor. Daha önce kuyumculara Osmanlı’dan kalma yöntemlerle ‘salma’ yollayıp fiziki altınla teminat ödemesi isteyen iktidar şimdi de alkollü içki ve sigara üreticilerine 50 milyon liraya varan tutarlarda teminat zorunluluğu getiriyor. Teminatlar her yıl yeniden değerleme oranında otomatik zamlanacak. İktidar, SÖZCÜ’nün haberi üzerine altın teminat skandalından geri adım atmıştı. Yıl başından itibaren uygulanması planlanan tebliğ taslağının özellikle küçük işletmelerle, üzüm üreten çiftçileri vuracağı belirtildi. Teminat yükü nedeniyle içki ve sigaraya ek zam yapılmasının
kaçınılmaz olacağı da bildirildi.

EN GEÇ 60 GÜNDE

Tarım ve Orman Bakanlığı tütün ve alkollü içki üretimi ile ticaretine teminat yükü getirmek için hazırladığı 2023/50 nolu tebliğ taslağına göre, teminatlar geçiş süreci uygulanmadan 1 Ocak 2024’te zorunlu hale gelecek ve en geç 60 gün içinde ödenecek. Teminatlar nakit para dışında banka teminatı ya da iç borçlanma senetleriyle de ödenebilecek. Taslağa göre sigara üreten ya da ithal eden tüm firmalar 50 milyon TL, makaron üretenler 40 milyon, sigara kağıdı ve filtre üretenler her biri için 5’er milyon teminat yatıracak. Ayrıca nargile, puro, pipo dahil tüm ürünlere ek maliyet binecek. Bira ve şarap gibi fermante alkollü içkiler için kapasiteye göre 5 ila 50 milyon lira arasında; rakı, viski, cin ve votka gibi distile alkollü içkiler içinse kapasite farkı gözetilmeksizin 50 milyon lira teminat yatırılacak. Sektöre danışılmadan hazırlanan düzenlemenin şarap ihracatı ile gastronomi turizmini de vuracağı bildirildi.

Yerli düşmanı ideolojik adım

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, iktidarın yerli alkol üretimi ile üzüm üreten çiftçilere ağır bir darbe daha vurmaya hazırlandığını söyledi. Aygun, “Çiftçi üzümü yok pahasına satmak zorunda kalacak. Yerli ve milli şarap üreticimiz yok olacak. Ülkemizin küçük ve orta ölçekli şarap üreticisine göz dikmişler. Amaç küresel şarap üreticilerine Türk üreticiyi yem etmek ve sektörü yabancı tekellere bırakmak. Hem ideolojik ayarlı hem de yerli üretici düşmanı bir Tebliğ ile karşı karşıyayız”  diye konuştu.