Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Ramazan ayında kentin değişik noktalarına kurulan iftar çadırları bu yıl da Sur ve Bağlar İlçesinde iki ayrı noktaya kuruldu. Her biri günlük 3 bin kişiye yemek dağıtımı yapacak şekilde kurulan iki çadırın da bütçesi Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanırken, Bağlar’da kurulan iftar çadırına Siirt Vakfı Diyarbakır Şubesi pankartı asılması kentte tepkilere neden oldu.

Başkanlığını Karayolları 9. Bölge eski Müdürü Adnan Öktüren’in yaptığı Siirt Vakfı’nın belediye çadırına yemeği sanki kendileri organize etmiş gibi pankart asıp daha sonra sosyal medya üzerinden paylaşmaları dikkat çekti. Öktüren, bütçesi belediyeden karşılanan yemek ihalesiyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İhtiyaç sahiplerine hem evde iftar açmaları, hem de çadırda yemeleri için vereceğimiz 4 çeşit yemekle beslenme ihtiyaçlarını Ramazan ayı boyunca karşılayacağız. Bu huzur ve iftar sevincini görmek bize yetiyor. Bugün 3 bin adet ile başlattığımız yemek dağıtımına önümüzdeki günlerde ihtiyaç ölçüsünde artırıma gideceğiz” dedi. Vakfın bir başka paylaşımında ise 3 bin 500 kişiye yemek dağıtımı yapıldığı, iftar çadırında AKP’li Bağlar Belediye Başkan adayı Bedirhan Akyol’un da iftarını açtığı bilgisi paylaşıldı. 

FETÖ ÜYELİĞİNDEN YARGILANDI AZERBAYCAN'A BAKAN YARDIMCISI OLDU

Büyükşehir Belediyesinin iftar çadırını sahiplenen Siirt Vakfının Diyarbakır Şube Başkanlığını yürüten Adnan Öktüren Karayollarından emekli olduktan sonra Azerbaycan’ın Özerk bölgesi olan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve İmar Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştı. Öktüren, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da Bank Asya’ya yüksek meblağda para yatırdığı gerekçesiyle FETÖ üyeliğinden Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıp delil yetersizliğinden beraat etmişti.

"ŞEFFAF İHALE YAPILDI, İDDİALAR DOĞRU DEĞİL"

Bütçesi Büyükşehir Belediyesince karşılandığı halde Siirt Vakfı’nın çadıra pankart asıp sahiplendiği iftar çadırıyla ilgili SÖZCÜ’ye açıklama yapan Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Abdullah Çiftçi, “Çadır belediyemize aittir. Yemeğin bütçesi de belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Siirt Vakfı mali durumları iyi olmadığı için bize destek olmak amacıyla çadıra eleman gönderip, masa ve sandalyelerin kurulumu, temizliği ve izdiham oluşmasını önlemek için yardımcı oluyor” dedi. Ramazan ayındaki yemek dağıtımının bile yoksullar üzerinden istismar edilmesine gelen yoğun tepkiler üzerine adı geçen vakıf sosyal medya paylaşımlarıyla çadıra astıkları reklam pankartlarını kaldırmak zorunda kaldı.