İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklamada, 'Givati' adlı özel kuvvetler birliğinin komutanı Yüzbaşı Yarin Gahali’nin (22) Gazze’nin güneyinde, "Yahalom" adlı özel harekat birliğinin Komutanı Yüzbaşı Netanel Silberg’in (33) ise Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldüğünü duyurdu.

Açıklamada, bugün Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda öldürülen asker sayısının 7’ye yükseldiği belirtildi.

İsrail ordusunun Gazze’ye kara saldırılarına başladığı 27 Ekim’den bu yana öldürülen İsrail askeri sayısı 129'a yükseldi.

“BÖYLE GİDERSE İSRAİL ASKERLERİ ÖLMEYE DEVAM EDECEK”

Öte yandan İsrailli askeri uzman Amos Harel, Gazze'de savaşın bu şekilde devam etmesi durumunda İsrail askerlerinin ölüm haberlerinin de gelmeye devam edeceğini söyledi.

Harel Haaretz için kaleme aldığı makalede, İsrail ordusunun, 7 Ekim'de Gazze sınırındaki yerleşim birimlerine yönelik saldırının ardından, 20 yılı aşkın bir süredir tartışma konusu olan kara harekat planlarının gündeme geldiğini kaydetti.

Harel, makalesine şöyle devam etti:

"İsrail'in verdiği kayıplar, Hamas'ı yenmek için kara harekatından başka bir seçenek olmadığı düşüncesini doğurdu. İsrail kamuoyu da yıllardan sonra ilk defa bu gaye uğruna askerlerin ölmesine izin vermeye hazır hale gelmişti.

Ancak oluşan bu konsensüs -1982'de Lübnan'da olduğu gibi- zaman geçtikçe zayıflayan iki şarta bağlıydı: savaşın net bir hedefinin olması ve zaferin mümkün olduğunun anlaşılması.

Bu şartların gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığı konusunda şüpheler belirmeye başlayınca Gazze'de tehlike de büyüyecek. Gelecek ay, askeri 'operasyonların' yapısında bir değişiklik olması ihtimali daha önce açıklanan hedeflerin gerçekleşmesi konusunda şüphe oluşturacak. Gazze'de savaş bu şekilde giderse İsrail askerlerinin ölüm haberleri de gelmeye devam edecek."

“HAMAS TAVİZ VERMEYE HAZIR GÖRÜNMÜYOR”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Galant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin, Hamas'a ancak askeri baskı uygulayarak taviz verdirebileceklerini düşündüklerini kaydeden Harel, kendi görüşünü şu şekilde savundu:

"Şu aşamada Hamas taviz vermeye hazır görünmüyor. Katarlı arabulucular, saklanmakla meşgul olan Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'la iletişim kurmanın güçlüğünden şikayet ediyor. Hamas sözcüleri de esir takası müzakerelerinin başlaması için İsrail'in Gazze'den çekilmesini ve saldırıların durmasını şart koşuyor.

İsraillilere göre bu kabul edilebilir bir şey değil ancak alıkonuldukları şartlar düşünüldüğünde esirlerin akıbetleriyle ilgili endişeler artıyor ve yaşadıkları cehennemden kurtarılma ihtimalleri de her geçen gün azalıyor."