Çoğu insan, büyük ölçüde fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan, sera gazlarının salınmasına, sıcaklıkların yükselmesine ve bir dizi küresel ısınmaya neden olan bir iklim krizi döneminde yaşadığımızı biliyor ancak elinden bir şey gelmiyor.

CNN İklim Muhabiri Bill Weir da, iklim krizinin giderek Dünya’yı ve tüm canlı yaşamını tehdit ettiğine dikkat çekerek bireysel olarak alınabilecek önlemleri sıraladı.

İşte iklim krizine karşı uygulanabilecek beş ipucu…

1. Fosil yakıtlara olan bağımlılığa son verin

Weir’a göre, küresel ölçekte fosil yakıt tüketimimizi kontrol altına almalıyız. Amerika Birleşik Devletleri sera gazı yayan ilk üç ülke arasında yer alıyor. Elektrik, ısı ve ulaşım için fosil yakıt yaktığımızda, ısıyı hapseden emisyonlar meydana çıkıyor.

Weir, Maine'de karbon bazlı fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı "Godzilla" olarak nitelendiren bir balıkçıyla konuştuğunu söylerken, "Karbon Godzilla'yı parçalayıp geldiği yere geri koymak insanlığın ileriye dönük 1 numaralı işidir." diye ekliyor.

2. Daha sıcak bir iklime uyum sağlamayı öğrenin

Weir, develerin aslen Kanada'dan geldiğini ancak kendilerini çölde bulduklarında sıcağa adapte olduklarını açıkladı.

Weir, develerin evrimleşmesinin binlerce yıl sürdüğüne değinerek, insanların bu kadar vakti olmadığını söyledi "ama teknolojiye sahibiz" diye ekledi. Örnek olarak da ışığın %98'ini uzaya geri yansıtan ve bir binayı 10,6 santigrat derece kadar soğutabilen, şimdiye kadar yaratılmış en beyaz boyayı gösterdi.

3. Aktivistleri destekleyin

Olumlu değişiklikler yapan kişileri belirleyin ve onları destekleyin.

Weir, "Her zaman felaketlere koşan yardımcılar vardır. Yalnızca Lahaina'daki orman yangını veya kasırga gibi bir olayın ardından toplulukları yöneten kişileri değil, aynı zamanda daha iyi fikir ve yöntemler arayan insanları da bulmam gerekiyor. Sorunu çözelim ve hayatımızın daha sağlıklı, daha sürdürülebilir ve dayanıklı parçalarını yaratalım.” diyor.

4. Çevreyi kurtarmak için güçlerinizi birleştirin

Topluluğunuzun aktif bir üyesi olun, çevreye ve birbirlerine birçok topluluğun gösterdiği saygı ve özenle davranın.

İster bir miting düzenlemek ister uzmanlığınızı iyi bir amaç için kullanmak ister mahalle parkının temizlenmesine yardımcı olmak olsun, size en uygun şekilde yardım edin.

Weir, "Kendimizi tecrit etmenin altın çağında yaşıyoruz, oysa birbirimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. İnsanların birbirleriyle ve doğayla mümkün olan en iyi şekilde bağlantı kurmasını istiyorum" diyor.

5. Yapabildiğiniz yerde emisyonları azaltın

Fırsatınız olduğunda çevreye olan atıklarınıza biraz ara verin. Temel Maslow piramidi ihtiyaçlarınızı daha sürdürülebilir bir şekilde karşılamayı düşünün.

Weir, Maslow'un "İnsan sürekli olarak isteyen bir hayvandır" yazdığını hatırlatıyor. Ancak gezegenimizin sınırlı olduğunu hatırlatan gazeteci, “Önemli olan bu ihtiyaç piramidini doldurduğunuzdur" diyor.

Öyleyse onu nasıl dolduracağınızı düşünün. Belki tek kullanımlık plastiklere olan bağımlılığınızı azaltabilirsiniz, araba kullanmak yerine birçok yürüyerek gidebilirsiniz, beslenmenizde karbon ayak izinizi dikkate alabilirsiniz, ayrıca yiyecek, su, malzeme, kıyafeti israf etmemeye özen gösterebilirsiniz.