Çin'in Guangdong kentindeki bir kağıt şirketi, daha iyi bir ikramiye almak isteyen 100 çalışanını her gün 3 kilometre koşturuyor.

Guangdong Dongpo Paper'ın başkanı Lin Zhiyong, 7 Aralık'ta medyaya, çalışanların primlerinin her ay koştukları kilometre sayısına göre belirleneceğini söyledi.

Çalışanların, aylık maaşlarının yüzde 130'u tutarında yıllık ikramiye almak istemeleri halinde, her ay 62 mil (yaklaşık 100 kilometre) yol kat etmeleri gerekiyor. Çalışanlar, her ay 31 mil koşmaları halinde, bir aylık maaşlarına eş değer ikramiye alacak.

KOŞU AYAKKABISI HEDİYE

Şirket, çalışanları eğer altı ay boyunca aralıksız olarak her ay 31 mil koşarsa ücretsiz olarak bir çift koşu ayakkabısı verecek. 

Everest Dağı'na biri 2022'de, diğeri 2023'te olmak üzere iki kez tırmandığını iddia eden Lin, "İşim ancak çalışanlarım sağlıklı olursa ayakta kalabilir" diyerek bu talebini sağlık üzerine temellendiriyor.

Guangzhou Daily'nin haberine göre; şirket personeli de patronlarının bu hamlesinden memnun. Kağıt şirketinin şu anda maaş bordrosunda yaklaşık 100 çalışanı bulunuyor.

Adı açıklanmayan bir çalışan, "Sadece formda kalmakla kalmıyoruz, aynı zamanda bunun için de para alıyoruz. Bir taşla iki kuş anlamına geliyor" dedi.

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİ YAĞDI

Ancak şirket, Çin'in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo'da alay konusu oldu. Sosyal ağın kullanıcılarından biri, "Aylık 62 mil hedefine ulaşmak için günde iki mil koşmanız gerek. Yani şirket, personelinin atletlerden oluşmasını mı istiyor?" diye yazdı.

Bazıları çalışanların sırf ikramiye almak için sağlıklarını riske attıklarını yazdı. bir kullanıcı, "Bu koşul spor okulu öğrencileri için bile aşırı kabul edilir. Dizlerine zarar verebilir. Kişinin yaşına ve fiziksel durumuna bağlı olarak akut kalp yetmezliğini de tetikleyebilir" diye yazdı.

Bazıları da şirketin kısa süre içerinsde batacağını iddia etti. Weibo'da başka bir kullanıcı, "Millet, lütfen bu şirketin geleceğine dikkat edin. Önümüzdeki beş yıl içinde iflas edeceğine inanıyorum" diye yazdı.