TBMM Erzincan İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu çalışma takviminin görüşülmesi, komisyonda görevlendirilecek uzmanların belirlenmesi, komisyona davet edileceklerin tespiti gündemiyle toplandı.

Komisyonun ikinci toplantısına Murat Kurum tartışması damga vurdu. 9 işçinin toprak altında kaldığı, yalnızca iki cenaze ulaşılabilen 13 Şubat'taki faciayla ilgili kurulan komisyonda  CHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın konuşması esnasında AKP ve MHP'li milletvekilerinin tepki göstermesi ile tartışma yaşandı.

"SORUMLULARIN BAŞINDA KURUM GELİYOR" 

Yavuzyılmaz, konuşmasında "Bu felaket bir doğal afet değil. Bu felaket siyanür içerikli milyonlarca ton yığın liç malzemesinden oluşan yapay bir dağın kayması. Yığın liç sahasının yüksekliği yaklaşık 264 metreye ulaşmış, bu alanda da bu yükseklikle liç sahası konusunda bir dünya rekoru kırılmıştır. Dünyanın en tehlikeli ve en yüksek yoğun liç sahası. Yığın liç sahasının bu yüksekliğe çıkmasının sorumlularının başında dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum geliyor" dedi. 

Yavuzyılmaz, şöyle devam etti:

- Yığın liç sahasının bu yüksekliğe çıkmasına neden olan artışı 07.10.2021 tarihinde Murat Kurum adına imzalanarak şirkete verilen izinle yapılmıştır. Göçüğün altında 9 insanımız kaldı, 2 insanımızın cansız bedenine ulaşıldı. 7 işçimiz ise hala enkaz altında. AKP hükümeti bir kez daha arama kurtarma faliyetini eline yüzüne bulaştırdı. Afet sonrası da bir kriz oluşmuş durumda.'

MHP'DEN TEPKİ: ORADA BEN AĞLADIM

MHP Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük, "Bunlara gerek yok, yanlış konuşuyor, şov yapma, slogan atıyorsun. Televizyona konuşuyorsun, ideoloji yapıyorsun. Gelip burada ahkam kesme orada ben ağladım" dedi.

"HEP BERABER ZIPLIYORSUNUZ"

Yavuzyılmaz ise "Benim konuşmama tahammül edin. Siz vatandaştan neyi saklıyorsunuz? Baskı ve zorbalıkla beni susturmazsınız. 7 işçimiz göçük altında... Arkadaş sinirlerini kontrol edemiyorsa, kontrol edip gelsin. Murat Kurum'un adı geçtiği zaman hep beraber zıplamaya başlıyorsunuz" ifadelerini kullandı.