EURO 2024 öncesi Almanya'da, İlkay Gündoğan'ın kaptanlığı tartışılmaya devam ediyor.

WDR'ye göre, "Sport Inside" programı için yapılan ankette her beş kişiden biri Alman milli takımında yeniden daha fazla beyaz oyuncu görmek istediğini belirtti.

Kaptan İlkay Gündoğan (33) da anketin merkezinde yer aldı. Özellikle kendisi hakkında sorulan soruya, Almanların yüzde 17'si, milli takım kaptanının Türk kökenli olmasının utanç verici olduğunu düşündüklerini söyledi. Takım içinde bile oldukça tartışmalı bir konu.

Daha önce Bild'e konuşan Gündoğan, "Hala böyle anketler yapmamız ve bunlara değer vermemiz üzücü. Beni rahatsız eden şey zamanlama. Neden böyle? Bunu yapan kişinin bir yerde bir niyeti var, bir yerde de bir mesajı var." ifadelerini kullandı.

Der Spiegel, Gündoğan'la nisan ayında yapılan ve Barcelona'lı yıldızın ırkçılık ve çocukluğu hakkında derin bilgiler verdiği bir röportaj yayınladı.

"BİZ DE ALMANIZ"

İlkay Gündoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Benim gibi insanlara liderlik pozisyonlarında ihtiyaç olduğunu biliyorum. Çünkü bu Almanya'da yeni bir gerçekliği yansıtıyor. Farklı görünebiliriz ama biz de Almanız. Bir rol model olabileceğimi biliyorum. Ancak bunu çok fazla vurgulamak istemiyorum."

"BU ÖZELLİKLE ACI VERİCİYDİ"

"Oyunuma yönelik eleştirileri, bazı insanların beni orada istemediği şeklinde algıladığım anlar oldu. Bu özellikle acı vericiydi. Ama bir noktada bunun her zaman böyle olmadığını, sadece zaman zaman kötü bir oyun oynadığımı fark ettim."

"TURİST FİYATI ÖDEMEK ZORUNDA KALDIK"

"Ben ve kardeşim birbirimizle sadece Almanca konuşurduk, ailem ise Türkçe konuşurdu. İki dilli büyümemizi istediler ama bu her zaman işe yaramadı. Türkiye'ye tatile gittiğimizde bile kardeşimle Almanca konuşuyorduk. Bir keresinde pazara gittik ve sahte formalardan almak istedik. Fiyatlar yerli halk için turistlerden daha düşüktü. Ben zaten çok Türk görünüyordum. Ama bir noktada satıcıyla pazarlık yaparken, tamamen alışkanlıktan dolayı kardeşime Almanca bir şeyler söyledim. Sonunda tabii ki, iki kat daha yüksek olan turist fiyatını ödemek zorunda kaldık."

"AİLEMİN EVİNDE GÖRMEDİĞİM BİR ŞEYDİ"

"Müslüman olmama rağmen Noel'le ilgili çok güzel çocukluk anılarım var. Futbol kulübümün yanı sıra ailem beni çocukken bir dans okuluna kaydettirmişti. Aralık ayında orada her zaman Noel Baba ve Knecht Ruprecht'in de katıldığı bir Noel partisi olurdu. Ailemin evinde hiç bilmediğim bir şeydi bu. Noel her zaman saygı duyduğumuz çok güzel bir şeydi."