Yerel seçimlerde CHP’nin adayı olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra şimdilik sayıları 6 olan diğer partilerdeki rakipleri ile de yarışacak. İmamoğlu’nun karşısında şu ana kadar 6 rakip çıktı.  Siyasi partiler ve özellikle AKP, İstanbul seçimine büyük önem veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat sahaya inerek adayı Murat Kurum’a destek veriyor. 5 yıl önce iki kez yapılan ve ikisinde de kaybedilen seçimi bu kez almayı hedefleyen Erdoğan, tüm gücünü İstanbul için harcayacak ve 31 Mart’a kadar sahada olacak.

İmamoğlu 8 istasyonlu 10.9 kilometrelik Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ilk etabının test sürüşünü gerçekleştirdi. Metro mart ayında açılacak.

AKŞENER ‘OĞLUM’ DİYORDU

AKP İBB için Çevre Şehircilik eski Bakanı ve İstanbul Milletvekili Murat Kurum’u aday gösterdi. Kurum da projelerini açıklayarak çalışmaya başladı. Kurum’dan sonra 6’lı masanın ortaklarından İYİ Parti de İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu ile sahaya çıktı. Kavuncu, geçmişte sıkı dostluk ilişkisi olan İmamoğlu’na karşı mücadele edecek. Böylelikle Meral Akşener de Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı gösterdiği ve “oğlum gibi” dediği Ekrem İmamoğlu’na karşı aday çıkarmış oldu.

İKİSİ DE TRABZONLU

Saadet Partisi de İstanbul Milletvekili Birol Aydın’ı İBB adayı yaptı. Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi ise eski Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu’nu aday gösterdi. Karamahmutoğlu da Ekrem İmamoğlu gibi Trabzon doğumlu… Memleket Partisi ise İstanbul’da CHP eski Milletvekili ve Devlet eski Bakanı Malatyalı Mehmet Sevigen ile yarışacak. DEM’in Büyükşehir için aday çıkarması da dengeleri etkileyecek. Demokrat Parti’nin de aday çıkarması halinde rakip sayısı 8’e çıkacak.

İmamoğlu’ndan rakibiyle ilgili ilginç tespit:

Kurum, Kanal İstanbul’u ağzına bile almıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın test sürüşünü gerçekleştirdikten sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum’un kreşlerden, ulaşıma, metrolardan taksi sayısının arttırılmasına kadar mevcut yönetimin projelerini vaat olarak açıklaması ile ilgili değerlendirmesi soruldu.

İNCE KARARI GÖZDEN GEÇİRSİN

İmamoğlu, rakibi Murat Kurum’un İstanbul için açıkladığı vaatlerin kendi projelerinden kes-kopyala-yapıştır olduğunu söyleyerek “Biz 5 yılı bile dolmamış bir yönetim iken bu şehri 20 yıla yakın yönetmiş bir anlayışın bugün bizim projelerimiz üzerinden proje açıklamak zorunda kalması ve hayati diye tarifledikleri İstanbul’a çağ atlatacak diye söyledikleri Kanal İstanbul’u ağzına bile almamış olması bugün baktığımızda yine halkı aldatmaya dönük bir yolculuğu tarifliyor. Ama bizim milletimiz aldanmaz” dedi. Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin seçime ayrı olarak girme kararı, CHP’yi, “DEM’lenmekle” itham ettiği açıklaması ve “Özgür Özel ve İmamoğlu, 1991 seçimlerini bilmezler. SHP o dönem böyle bir yol yürümüştü. Onlar bilmiyorlar tabii yaşları yetmez” ifadelerinin sorulması üzerine İmamoğlu şöyle konuştu: “Sayın İnce ile birkaç kez görüştüm. Ve görüşmelerimiz bu söylemlerinin tam tersi bir durumdu. Açıkçası niçin bu duruma geldi ben bilmiyorum. Çünkü benimle söylemleri ve konuşmaları veya şahsıma dönük şu cümleleri söylemişse bu cümlelerin muhatabı değilim. Sayın İnce ile biz bu tonda, bu dilde ve bu kavramlarla konuşmadık. 1991’i bilmemek suç değil. 2019’u bilmek marifet. Umut ederim sayın İnce bu kararını gözden geçirir.”