SAADET’İN İSTANBUL ADAYI BİROL AYDIN GAZETECİLERLE BULUŞTU:

Tarih 7 Temmuz 2007.

İzmir Gündoğdu Meydanı’na konuşan Necmettin Erbakan, Recep Tayyip Erdoğan’a şu çağrıyı yapmıştı:

“... Milli Görüş gömleğini çıkardın, gittin onların ordusuna asker yazıldın. Bu memleket çok iktidar gördü. Ama saf değiştiren batıl safına geçen senden başka kimse olmadı. Bu yolda yaptıklarından dolayı tövbekar ol, yeniden Milli Görüş’e dön. Bunun arkası yok...”

17 yıl sonra.

Önce...

AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum dedi ki:

“AK Parti’nin 23 yıllık başarısı bu 1994 ruhunda saklı. Bizi bu ruh, 31 Mart zaferine taşıyacak. Bugün İstanbul’un dünü, bugünü ve yarınları olan partimizin önceki dönem İstanbul İl Başkanlarıyla bir araya geldik, istişarelerde bulunduk.”

Sonra Yeniden Refah Partisi’nin İstanbul adayı Mehmet Altınöz “94 ruhuyla yeniden başlıyoruz” mesajını paylaştı.

Dün... 

Saadet Partisi’nin İstanbul adayı Birol Aydın, “Daha iyi bir yaşam senin hakkın İstanbul” başlıklı projelerini anlattı. Projeye damgasını vuran slogansa “Haydi Şimdi Milli Görüş Belediyeciliği” oldu ve o da “1994 ruhu” dedi. Toplantıdan önce gazetecilerle bir araya gelen Birol Aydın, Saadet Partisi’nin iki vekili Mustafa Kaya ve Bülent Kaya ile birlikte soruları yanıtladı.

Aydın aday ilan edildiğinde ilk açıklaması Ekrem İmamoğlu’nu eleştirmek olmuştu: “CHP adayı İmamoğlu’na sesleniyorum. Beş yıl önce göreve gelirken trafik yükünü ve toplu taşımada, ulaşımda yoğunluğu azaltacağınızı iddia etmiştiniz. Ancak bu beş yılda neden trafik problemi çözülmedi? Deprem riski için tüm binaların kontrol edileceğini söylemiştiniz. Ancak daha yüz binlerce binaya bir tek belediye elemanı uğramadı. Şimdi 16 milyonun sizlere verdiği hizmet süresinin artık sonuna geldik. İstanbul’un sizlerle kaybedecek bir beş yılı daha yok. (28 Ocak 2024)”

Bu açıklaması gündeme geldi sohbet toplantısında:

“İmamoğlu’nun beş yıl boyunca gayretini görüyorum. Öncesinde de Kadir Topbaş’ın gayretleri vardı. Ama olmadı ve sorunlar çözülmedi. Biz insanı merkeze alan bir anlayışla bu sorunların üstesinden geleceğiz. Yüzde 1’e karşı yüzde 99’un oyuna talibiz. O yüzde 1, kartel, rant, müteahhit mafyası ve onlara karşı mücadele önemli.”

2024’ü 2019’a göre değerlendirmek

Gazeteciler ısrarla, “Altılı Masa, 2023 seçimlerindeki ittifak” ve “Bugün ayrı hareket etmeleri” üzerine sorular yöneltti Aydın’a:

“Dün dünün ilkelerine göre hareket ettik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda aynı noktadayız. Ama o bir genel seçimdi bu yerel seçim. İstanbul’da ulaşım, geçim sıkıntısı, Bağcılar’da çocuğunu oynatacak oyun parkı en önemli sorunlar. Eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, bir toplantı sırasında kurmaylarına bir soru yöneltir: ‘İnsanın en önemli yeri neresidir?’ Kimi kalp der, kimi beyin der, kimi göz der, kimi eli-ayağı der. Organları birer birer sayarlar. ‘Hayır’ der İhsan Sabri Çağlayangil: (İnsanın en önemli yeri ağrıyan yeridir. Ve bizim şu an en önemli ağrıyan yerimiz Kıbrıs’tır). İstanbul’da da en ağrıyan yeri konuşacağız. İnsan merkezli bir yaklaşımı esas alıyoruz.”

SP Milletvekili Bülent Kaya’ysa araya girip şu cümleyi kurdu: 

“2024’ü 2019 yerel seçimleriyle, 2023’ü 2018 genel seçimleriyle değerlendirmekte fayda var. Biz, 2019 yerel seçimlerinde de aday çıkarmıştık.”

Sohbet dönüp dolaşıp Yeniden Refah Partisi’ne geldi ve “rakip olup olmadıkları” soruldu.

Aydın’ın yanıtı şöyle oldu:

“1994’te Tayyip Erdoğan İstanbul’da başarılı oldu da Şükrü Karatepe Kayseri’de başarısız mı oldu? Ahmet Bilgin Diyarbakır’da başarısız mı oldu? Başarı kişilere değil anlayışa bağlıdır. Biz bu süreçte de Tayyip Bey’i AKP Genel Başkanı değil Cumhurbaşkanımız olarak görüyoruz. Buna göre ilerliyoruz. Erbakan hocamızın ailesine hürmet ediyoruz ama siyasi bir yol yürüyoruz. Yeniden Refah Partili arkadaşlara başarılar diliyoruz ama biz hiçbir partinin kaçış rampası olmayız. Başka partilerin kendilerini bir takım oyları almak için konumlandırması durumunda olmayız. 23 yıldır biz bunu yaşıyoruz. Türkiye’de Milli Görüş diyen pek çok aktör devreye girdi ama biz Erbakan hocamızın bize emanet ettiği partinin neferleriyiz.”

Bir gazetecinin “Ekrem İmamoğlu beş yılda sizce İstanbul’u ihmal etti mi?” sorusuna verdiği yanıt manidardı: “İBB Başkanı Tayyip Erdoğan olunca hedefi olabiliyor, İmamoğlu olunca hedefi olmayacak. Bir kez daha söylüyorum beş yıl içinde çözüm için gayretleri oldu.”