İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), içerisinde Darülaceze Tıp Merkezi, Psikoloji Destek Merkezi ,  Evde Sağlık Hizmetleri ve Sosyal Uyum Destek Merkezi  birimleri bulunan Ataşehir Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezi'ni yapımını tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen açılışa CHP Ataşehir Belediye Başkanı Adayı Onursal Adıgüzel ve  CHP Çekmeköy Belediye Başkanı Adayı Orhan Çerkez de tanıklık etti. 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle doktor, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarını kutlayan İmamoğlu “Özellikle pandemi döneminde sunulan hizmetler hiç unutulmaz” dedi. 

"GİDEREK EKSİLİYORUZ"

“Son yıllarda üzülerek tanık oluyoruz” diyerek sağlık çalışanlarının çalışma şartlarına ve uğradıkları şiddete dikkat çekerek şunları söyledi: “Özellikle yapılan yanlış politikalar on binlerce gencimiz gibi hekimlerimiz için de Türkiye'deki hayatı ve meslek icralarını zorlaştırıyor. Özellikle hekimlerimizin ve diğer sağlık çalışanlarının bu güzel ülke için canla başla çalışanlar insanlarımız,  ülkemizi terk etmek zorunda kalıyor. Bu anlamda giderek eksiliyoruz. Tıptaki geleneklerimizi, gücümüzü kaybediyoruz. Halbuki biz gerçekten özellikle cumhuriyet dönemindeki Osmanlı döneminde ilk adımları atılmıştır, tıp noktasında çok önemli insanlar yetiştirmiş bir toplumuz biz. Kalanların hayatı da hiç kolay değil. Her gün görüyoruz, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberlerini duyuyoruz. Bu beni çok derinden üzüyor. Bunun kadar kötü bir şey yok. Bu konudaki tedbirlerin alınması, bu konuda bir çözüm üretilmesi özellikle merkezi idarenin, hükümetin gerekli yasal düzenlemelerle hekimlerimizin güvenliğini özellikle can güvenliğini sağlama çağrısında buradan bulunmak istiyorum. Ülkemizin bekasını gerçekten önemsiyorlarsa sağlık gibi en önemli beka sorununu da daha fazla hasıraltı etmesinler. Çok güzel bir söz, insanı duygulandırıyor her zaman. Beni Türk hekimlerine emanet edin demiş Mustafa Kemal Atatürk… Bugün de sağlığımızın sizlere emanet olduğunu buradan söylemek isterim.”

"BU KADAR NASIL MAFYANIN ARASINDA KALDIK?"

İmamoğlu, “10 yeni bağımlılıkla mücadele merkezi açacağız. Ve bu bağımlılıkla mücadele meselesi Türkiye'nin, İstanbul'umuzun özellikle son dönemde niçin en büyük problemlerden birisi olduğunu bu millet, bu idareye merkezi idareye soracak, soracak. Hiç bu işin lamı cimi yok. Yani bir dönem bu işle hayatını geçiren insanlar ortalıkta kol geziyor. Şimdi de her gün birisi öbürüsü yakalanıyorken alkışlanıyorlar. Ben açıkçası söyleyeyim. Yani insan şuna üzülüyor Allah Allah diyorsun. Ya biz bu kadar, bu kadar nasıl mafyanın veya bu işle uğraşanın arasında kaldık? Bunlar ne zaman yerleşti? Bu ülkeye diye düşünmeden edemiyorum. Beni çok üzüyor” ifadelerini kullandı.

"KAMU SAĞLIĞINI ÖNCELİKLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Psikolojik Danışma Merkezlerinin yenilerini açarak 39 ilçeye genişletileceğini kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti: “Hamile kadınlara gebelik danışmanlık hizmetimiz, ücretsiz jinekolojik sağlık kontrolü; smear testlerimiz ve sosyal incelemesini yaptığımız kişilere ücretsiz HPV Aşısını uygulamaya başlıyoruz. 40 yaş ve üzeri kadınlara yılda bir kez ücretsiz mamografi hizmetimiz; 18 yaş ve üzeri kadınlara yılda bir kez ücretsiz ultrason hizmetimiz; 150 bin kadına ücretsiz sağlık hizmetimiz; engelli çocuklara için özelleştirilmiş Ağız Diş Sağlığı Merkezlerimiz; 3 yeni Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezimiz; halk sağlığını olumsuz etkileyen obeziteyle mücadele hizmetlerimiz; Evde Bakım Hizmet birimlerimizle İstanbulluların yanında olmaya, kamu sağlığını önceliklendirmeye devam edeceğiz.”

"SEÇİM YAKLAŞIRKEN RUH SAĞLIKLARI BİR BOZULUYOR…"

“Bereketin ve bolluğun, iyilikle de bazı güzel ve pozitif kavramlarla da bereket ve bolluğa dönüşmesini ve büyümesin diliyorum” sözleriyle Ramazanla ilgili duasını paylaşan İmamoğlu, “Hayatınızda sizi sağlıksız kılan, ruh sağlığınızı bozan, moralinizi bozan, kötü sözlerden, iftiralardan, kumpaslardan korusun. Bu önemli bir duadır diye düşünüyorum. Tabii sağlık, tıp, bilimsel bir sahadır. Ama biz maneviyatı yüksek bir toplumuz. Duanın hepimize iyi geleceğine inanıyorum. Benim duamın geçmediği bir avuç insan kaldı Türkiye'de öyle düşünüyorum. Onlar için de dua etmekten geri durmuyorum. Allah onlara da akıl sağlığı versin, ruh sağlığı versin, güzel düşünce sağlığı versin. Ama onların şöyle bir durumu var. Böyle seçim yaklaşırken iki üç haftalık ruh sağlıkları bir bozuluyor. Bir hiddetleniyorlar, bir şiddetleniyorlar. Ondan sonra seçim bitiyor, seçim bittikten sonra ya biz bunları siyaseten söyledik diyorlar. Ben de diyorum ya Allah'ım, Yarabbim; bir insan oy için, seçim için bu kadar takla atar mı? Ya bu kadar kötü söz söylenir mi? Vallahi Söylenemez yani. Yapamam yapılmaz. Yapılmaz. Yapmam. Hiçbir arkadaşım da yapmaz. Yapmayacak da biz işimize bakacağız” diye konuştu.

"OKSİJENİNİZİN DAHA ÇOK ARTACAĞI 1 NİSAN'DAN SONRA…"

İmamoğlu merkez çalışanlarına “Ne olur insanlara o güzel yüzlerinizle güler yüzünüzle iyi davranışlarınızla moral de verin” çağrısı yaparak “Çünkü insanlarımızın bu sıkıntılı günlerde başta ekonomik, başta insanların kutuplaştırma çabası ve bunun gibi sıkıntılı günlerde morale çok ihtiyacı var. Hele hele sağlık çalışanlarının morali bambaşka oluyor. Ben ne zaman rahatsızlansam güler yüzlü bir doktor gördüğüm zaman ya da bir hemşire ya da bir sağlık görevlisi hastalığımın yüzde 80’ini unutuyorum. Dolayısıyla sağlık çalışanlarımızın yüzü hep gülsün. Biz de onların yanındayız. Bu değerli bütünleşik sağlık merkezimiz ilçemize ve İstanbul'umuz hayırlı uğurlu olsun. 14 Mart Tıp Bayramı'mız kutlu olsun. Hepinizi sağlıklı ve mutlu günlerde özellikle sağlığınızın mutluluğunuzun, huzurunuzun ve oksijeninizin daha çok artacağı 1 Nisan'dan sonra daha çok kucaklamayı diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” dedi.