İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Fatih Toplu Hizmet Tanıtım Töreni” ve halk buluşmasında konuştu.

Tören ile Eminönü Meydanı ve Unkapanı arası çevre düzenlemesinin, Ragıp Gümüşpala Caddesi düzenlemesinin, Ali Paşa Sarayı zemin altı otoparkının, Sarayburnu Arkeoparkı’nın, Tekfur Sarayı Yaşam Parkı’nın açılışlarını gerçekleştirilirken, Reşat Nuri Sahnesi’nin de temeli atıldı.

 “GIKLARINI ÇIKARAMADILAR”

 Fatih ilçesine verdikleri hizmetleri anlatan İmamoğlu şunları söyledi:

-Yıllardır bu tempoyla çalışıyoruz. 2 yıl önce, ‘150 günde 150 açılış’ diye duyuru yaptığımızda, şöyle bir şey düşündü herhalde bize rakip olan anlayış.

-‘Evet, atıyor’ falan dediler. Sonra baktılar ki, bunlar gerçekten bayağı iş bitirmişler, bayağı temel atıyorlar. Gıklarını çıkaramadılar. Bizden önceki dönemden çok daha az parayla hem de yaptık.

-Onlardan misli misli fazla iş başardık. Bunun aslında anlamı; İstanbul'a bereketi getirdik, bereketi.

-Bunlar, İstanbul’un bereketini kaçırmıştı. Sonuçta ne oldu biliyor musunuz? Onlar anladılar ki; biz bu adamla ve bunun ekibiyle, bu anlayışla boy ölçüşemeyeceğiz. Belediyecilikte bunlarla yarışamayacağız. Pes ettiler, pes. Er meydanından kaçtılar. Ne yapmaya çalışıyorlar?

-Kumpas meydanına çekmeye çalışıyorlar. Onlar, 31 Mart 2019’da da seçimi kaybedince, yine er meydanından kaçtılar. Seçimi iptal ettiler. O zaman ne oldu?

-Milletimiz bu sefer, tam 806 bin kez tuş etti. Şimdi kurgulardan, kumpaslardan, kışkırtmalardan medet umuyorlar. Seçim günü yaklaşınca göreceksiniz, daha yeni numaraları var. Bugünden itibaren 12 gün kaldı seçime. Şimdi 12 günde ne yapacaklar? Ekrem’i nasıl ederiz?

-Nasıl kumpaslar yaparız? Nasıl yalanları uydururuz? Mektup mu yazdırırız? Yeni montajlar mı yaptırırız? Kurgular mı yaparız? Yahu, isterseniz gidin Hollywood'da film çevirin, bu milleti aldatamazsınız kardeşim.

-Bu işler onların uzmanlığı ama ben şunu çok iyi biliyorum. Milletimiz bunu çok güçlü şekilde ispat etti. Milletin vicdanı karşısında hiçbir güç duramaz. Ben, 86 milyon insanımın da 16 milyon İstanbullunun da vicdanına kurban olayım.

“FATİH SULTAN MEHMET DE BİZİM, ATATÜRK DE BİZİM”

Atatürk’ün ilk yapılan anıtının bulunduğu Sarayburnu Parkı’nın 10-15 yıl boyunca şantiye halinde bırakıldığını, çöplük gibi olduğunu belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

-Yani bir insanın tarihine, geçmişine bu kadar ilgisiz olması… Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk yapılan anıtı orasıdır. ‘Acaba niye unuttular’ diye, insan düşürmeden edemiyor. Değerlerine bu kadar uzak duran ve sinsice birtakım hususlara yorum yapan bir yönetimi, ben bir daha görmedim.

-Tarihimizin tamamı bizim. Tarihimizin geçmişinden bugüne her anı, her kişisi bizim; eksiğiyle, yanlışıyla, zaferleriyle kutlamalarıyla, bayramlarıyla. Fatih Sultan Mehmet de bizim, Kanuni Sultan Süleyman da bizim. Mustafa Kemal Atatürk; bizim. Hepimizin. Onun için biz, tarihine saygıyla bakarak, bu alanların düzenlenmesine büyük önem verdik” diye konuştu.

“İHANET ŞEBEKELERİNİ YERE SERDİK”

İmamoğlu şöyle devam etti:

-5 yılda, Fatih'te ve tüm İstanbul'da, bizden önce 25 yıl İstanbul'u yönetenleri biz ne yaptık biliyor musunuz?

-Burayı ihmal ettikleri için, burayı yok saydıkları için, hepinizin huzurunda onları güzelce bir tuş ettik. Belediyecilikteki üstün becerimizle ve performanslarımızla onları tuş ettik. İcraatla, hizmetle yatırımla tuş ettik.

-İstanbul'u talan eden, israf ve ihanet şebekelerini yere serdik. Biz ne yaptık biliyor musunuz? Milletin parasını, millete verdik. Milletin parasını millete verdikçe, o bir avuç insanın gücü azaldı. Biz, bu şehirde işgallere, ihmallere son verdik. İsrafa, ranta, haksız kazanca son verince, israf ve ihanetin şebekelerinin nefesi kesildi.

-16 milyon mert İstanbullunun vicdanına da adaletine de aklına da fikrine de oyuna da güveniyorum kardeşim. 31 Mart'ta, mertlik kazanacak.Particilik değil, belediyecilik kazanacak. Partizanlık değil, dürüst ve ahlaklı yönetim kazanacak. Bir avuç insan kaybedecek, 16 milyon İstanbullu kazanacak.

5 AÇILIŞ 1 TEMEL ATMA

İmamoğlu, konuşmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP Parti Meclisi üyesi Mahir Yüksel, CHP Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat ve usta sanatçı Zihni Göktay’ı platforma davet etti.

Çekilen anı fotoğraflarından sonra, Eminönü Meydanı ve diğer hizmetler resmen hizmete girmiş, Reşat Nuri Sahnesi yeni binasının da temeli atılmış oldu.