İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, depremin birinci yıldönümünde gerçekleştirdiği Hatay ziyaretini Samandağ ilçesinde tamamladı.

CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki, CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur, CHP İstanbul milletvekili Suat Özçağdaş, CHP PM üyesi Baki Aydöner ve Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ile birlikte ilçenin sembol yapısı Hz. Hızır Türbesi’ni ziyaret etti.

Samandağlıların yoğun ilgisi nedeniyle, ziyaretini zorlukla gerçekleştiren İmamoğlu, türbe içerisinde depremde yaşamını yitiren yurttaşlar için dua etti. İmamoğlu’nun türbe ziyareti, vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle mitinge dönüştü. İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

“BU TEHDİDİ, DAİMİ OLARAK KALDIRACAĞIZ”

*Bizi bir depremin tehdit etmemesi gerekir. İnşallah bu yanlışı, bu tehdidi bu ülkenin bütün topraklarından, İstanbul ve bu deprem bölgesinin bütün topraklarından daimi olarak kaldıracağız. Çok çalışacağız. Çok onurluyuz.

*İnanın bu duyguyu, ben şu anda tarif edemiyorum. Bir Cumhuriyet aşığı, bir Mustafa Kemal Atatürk'ün evladı olarak, size hizmet etmek, size layık olmak; benim için çok kıymetli bir duygu. İyi ki varsınız.

*Size şunu söyleyeyim: Bu millete yöneticilik yapan insanların vicdanı, ahlakı, adalet duygusu, aklı, mantığı, dili, tavrı güzel olacak; güzel olmak zorunda. Size hizmet eden, ister belediye başkanı olsun… Bakın bütün milletimize ama Samandağ ama Edirne'ye ama Karadeniz'e, Kars'a, Sinop'a, Ankara’ya; neresi olursa olsun fark etmiyor.

*Benim vatandaşımın hizmetine koşan devletin görevlisi, seçilmiş birisi fark etmez; vatandaşın önünde tevazuuyla konuşacak. Konuşacağı dil, tevazu olacak. Bizim buraya ve başka yerlere götürdüğümüz her hizmet, sizin paranız, sizin vergileriniz…

*Dolayısıyla, adı ister belediye başkanı, ister bakan, ister cumhurbaşkanı olsun; kendi parasını size harcamıyor. Sizin paranızı, size harcıyor. Dolayısıyla, benim vatandaşıma olan hizmetin hakkını verecek, vatandaşa güzel konuşacak. Oyla hizmetin hesabını görmeyecek. Vatandaş istediğine oy verir.

*Ama her yönetici, vatandaşa hizmet vermek zorundadır. Bunu yapmayan, bunu yapmak istemeyen -adı neyse kimse, makamı neyse- İstanbul'da da iktidar olamayacak, Samandağ'da da iktidar olmayacak. Hatay’da da iktidar olmayacak. Bunu unutmayın.

“HAVA GİBİ, SU GİBİ ADALETE İHTİYACIMIZ VAR”

*Hava gibi, su gibi adalete ihtiyacımız var. Hava gibi, su gibi demokrasiye ihtiyacımız var. Hava gibi, su gibi bizim özgürlüğe ihtiyacımız var, özgürlüğe. Bizim özgür insanlarımız, bu ülkede sonuna kadar mutlu olacaklar.

*Biz, bu seçimde ve bundan sonraki seçimlerde, bu ülkenin mutluluğu, huzuru, adaleti, demokrasisi için çalışacağız. Biz bu memleketin, şu çocuklarımıza ve gençlerimize umut vermesi için çalışacağız. Biz, ‘Adalet’ diye feryat eden Tayfun (Kahraman) arkadaşım için, Can Atalay için çalışacağız.

*Adalet isteyen herkes için çalışacağız. Sizin bir evladınız, kardeşiniz, ağabeyiniz olarak söylüyorum; yoldaşınız olarak söylüyorum. Sonuna kadar hak, hukuk mücadelesinin bir neferi olarak söylüyorum. Biz, bu seçimde milletin kazanacağı bir seçim sonucunu almak zorundayız.

“SİZLER İYİLEŞMEDİĞİNİZ SÜRECE BAŞIMI YASTIĞA HUZURLA KOYAMAYACAĞIM”

*Size hizmet etmek, bu bölgelerin uğradığı büyük zarardan ayağa kalkmasını sağlamak, bizim boynumuzun borcudur. Sizler iyileşmediğiniz sürece, Ekrem arkadaşınız, başkanınız, yol arkadaşınız size söz veriyor; başını yastığa huzurla koyamayacak.

*Sonuna kadar vatandaşlarımızın tekrar huzurlu ve mutlu bir biçimde bu güzel coğrafyada yaşayacağı günlere kadar, gece-gündüz, 7/24, atom karınca gibi çalışmaya, bütün Samandağların huzurunda söz veriyorum, söz veriyorum, söz veriyorum. Size söz: Her şey çok güzel olacak.