CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin görüştüğüne yönelik iddiaları sorması üzerine Günaydın, şunları söyledi:

- Ekrem İmamoğlu ve Muharrem İnce'nin herhangi bir görüşme yaptığı ya da görüşmede herhangi bir belediye başkanlığı sözü verdiğine ilişkin bilgim yok. 

"BİR GÖRÜŞME OLMASI OLAĞANDIR"

- Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızdır. Belediye başkanlarımızın belirlenmesine Parti Meclisi karar verir. Bir görüşme olması olağandır ancak orada herhangi bir il, büyükşehir belediye başkanlığı konusu geçemez, geçmemiştir. 

- Her ikisini de tanırım. Çünkü mesele CHP Parti Meclisinin görev ve yetki alanındadır.

İnce'nin CHP'ye dönmesinin söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Gökhan Günaydın, CHP Tüzüğü uyarınca Parti Meclisinin "genel af" ilan etme durumunun olmadığını kaydetti. 

"TOPLU BİR AF KONUSU DEĞİL"

Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
- Partiden ihraç edilmiş arkadaşlarımız eğer dilekçelerini ihraca konu olan il ve ilçeye verirlerse, onlar kendi görüşleriyle beraber bunu Merkez Yönetim Kuruluna yazarlar, Merkez Yönetim Kurulu bunu kendi görüşüyle Parti Meclisine indirir. 

- Parti Meclisinde bu konu kapalı olarak oylanır. Yani 60 Parti Meclisi üyesinin kapalı zarfa verdiği oylar sonucunda bir bağışlanma talebinin kabul edilip edilmeyeceği ortaya çıkar. Bu bağlamda toplu bir af durumu söz konusu değildir. 

- Parti Meclisi, önüne gelen konularda karar verir. CHP'den çeşitli nedenlerle bugüne kadar farklı düşündükleri için ayrılmış arkadaşlarımız olabilir. Kurultay süreci sonrasında toplumun kredi açtığı, herkesi kucaklayarak devam etmeye kararlı yeni yönetim var. 

- Bu yeni yönetim de 'Baba ocağınıza dönün, hep beraber politika yapalım' diyor. Bu, adı geçen arkadaşlarımız da dahil herkese yönelik bir çağrıdır. Onların içerisinde kendi istifa etmiş olanlar vardır. 

- Onlar yeniden üyelik başvurularında bulunabilirler. Onların içinde ihraç edilmiş ya da ceza almış arkadaşlarımız olabilir. Onlar da bağışlanma isteğinde bulunurlar. Bütün bunlar tüzükte yazılı prosedürler uyarınca yürür.