İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,  CHP Bayrampaşa Belediye Başkan adayı Hasan Mutlu ile halk buluşması gerçekleştirdi. İmamoğlu, kendisini hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve rakibi Murat Kurum’a eleştirilerde bulundu.

“3 AYIMIZI ÇALDILAR”

İmamoğlu, 2019’da İstanbul seçiminin iptal edilmesi nedeniyle göreve 3 ay geç başladığını hatırlatarak “Tüm belediye başkanlarından daha az görev yapıyorum aslında. 3 ayımızı çaldılar. Milletin hakkı olan o 3 ayı elimizden haksızca, hukuksuzca çaldılar. Bu, milletin başına da ilk kez geldi. ‘Onları 18 günde deli ettim, 5 yılda  çıldırtacağım’ demiştim. Vallahi çıldırdılar. Eskiden ne diyorlardı; ‘Çalıyor ama çalışıyor.’ Öyle deniyordu, hatırlıyorsunuz değil mi? Artık bu millet ne diyor biliyorsunuz değil mi? ‘Hem çalmıyor, hem de çok çalışıyor.”

“TRT DAHİL 12 TV REKLAMLARIMIZI BİLE ALMADI”

İmamoğlu “Bir medya çılgınlığı var. Türkiye'de medya diye bir şey var;  ama var mı yok mu belli değil.12 tane televizyon TRT dahil, bırakın benim haberimi vermeyi, paramızla verdiğimiz reklamlarımızı bile vermeme kararı aldılar. Beyaz TV vardı. Ankara'da önceden belediye başkanlığı (Melih Gökçek) yapmıştı. Şimdi işi gücü birilerine laf yetiştirmek. Arada bana da dilini uzatıyor ama buraya uzanamıyor dili. Onun televizyonu bile reklam almaktan vazgeçti. TRT kimin? TRT milletin. Bu dünya tarihinde yok. TRT'nin her bir kuruş lirası sizin cebinizden çıkıyor. 16 milyon insanın belediye başkanıyım, 5 yıldır Ekrem İmamoğlu'nun televizyonda ismi geçmedi. Yahu arşivine girmedi, arşivine. 10 yıl, 3 yıl, 5 yıl sonra Allah'ın izniyle bu memleketin her kurumuna olduğu gibi TRT'ye de adalet gelecek. Bugünlerin arşivini açacağız bir tane Ekrem  İmamoğlu bulamayacağız. Ama unuttukları bir şey var. Bu milletin hafızası, bu milletin vicdanı, bu milletin kalbi kötüyü de unutmayacak, iyiyi de unutmayacak. Adaletliyi de unutmayacak, acımasız, hukuksuz davrananı da unutmayacak” dedi.

“TOZ ZERRESİ BİLE OLMAZ ÜSTÜMDE”

“Beni yıldırmaya çalışıyorlar” diyen İmamoğlu “Bunlar çok sıkıştığında  dedikodu çıkartırlar. Yalan dolanla insanların üstüne milli duygularıyla, inançlarıyla gelmeye başlarlar. Ama bu millet onları geçti. Onların o kötü dili var ya toz zerresi bile olmaz üstümde. Bana okuyup üfleyen annelerin nefesi onları boğar” ifadelerini kullandı.

“YARI YOLDA YERE YIĞILIRSIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini engellediğini itiraf ettiğini hatırlatan İmamoğlu şöyle devam etti:

“Engellemeye çalıştı değil mi? Çalıştı. Peki engelleyebildi mi? Engelleyemezsin kardeşim. Ben öyle bir koşarım ki nefes nefese kalır, yarı yolda yere yığılırsın.. Benim enerjime dayanamazsın. Çünkü benim arkamda 16  milyon insan var. Sen insanlardan uzaklaştın, uzaklaştın. Benim, şükürler olsun oy vermese bile bana dua eden insanlar var bu şehirde” diye konuştu.

“MEGA PROJE DEYİNCE BETON ANLIYORLAR”

İBB olarak  kötü ekonomi nedeniyle sundukları sosyal yardımı, açılan yurtları, kreşleri, bursları, Anne Kart’ı anlatan İmamoğlu “Şimdi onlar bizim bu projelerimizi beğenmiyorlar. Onlar diyorlar ki; ‘Biz bu işten anlamayız kardeşim, bize mega proje söyle.’ Onlar mega deyince beton anlıyorlar beton. Biz mega proje deyince insana hizmet anlıyoruz”  dedi.

“BİR İMZA KİMİN BİLİYORSUNUZ”

Önceki dönemde durdurulan 10 metronun inşaatını yeniden başlattıklarını, 65 km metro yaptıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Diyorlar ki, ‘biz kazma vurmasak da ihalesini biz yaptık.’ Yani ihaleyi marifet zannediyorlar. Doğru, onlar bazen iyi ihalelerden anlarlar. Biz anlamayız. Ama diyorlar ki ihaleni göster,  işi bize öyle anlat. Bak size bir örnek vereyim. Sefaköy -Beylikdüzü metro hattı projemiz var. Kaynağını bile bulduk. Her şeyi hazır 1.5 senedir yatırım planına alınması için bir imzaya ihtiyacımız var. O bir imza kimin? Anladınız değil mi o bir imzayı? Atmıyor. Bir imzayı atmıyor. Bu kadar kalpleri kararmış. Bir imzayı at hemen ihaleyi yapacağız. Kaynağı da hazır. Ama 31  Mart'ta sizden öyle bir demokrasi dersi alacak ki bir hafta içinde imzalayacak. Yoksa milletin huzuruna çıkamayacak” diye konuştu.

“KENDİ PROJELERİYMİŞ GİBİ ANLATIYORLAR”

İmamoğlu “Kötülükte ve aşırmakta bunlardan maharetlisi yok”  diyerek sözü rakibi Kurum’un açıkladığı ulaşım projelerine getirdi.

Üsküdar -Kadıköy--Maltepe Tramvay hattının projesini hazırlayıp ilgili bakanlığa bile sunduklarını anlatan İmamoğlu “İmamoğlu'nun arkadaşlarıyla yaptığı projeyi dün kendi projeleriymiş gibi anlatıyorlar. Anlatsınlar. Bundan mutluyuz. Ama esas komik olanı anlatayım size. Eyüpsultan-Bayrampaşa kısmi metro ve tramvay hattı projemiz var. Aynı Beylikdüzü hattı gibi ısrarla o imzayı atmadı. Atmadığı için de buranın hazır olan finansmanını kullanamıyoruz. Bir seneden fazladır bekliyordu. Biz bunu kendi bütçemizle toparlarız dedim. Hemen ihalesini yapın dedim. Bu ayın başında ihalesi yapıldı. Biz ona başlayacağız. Ama komik olan ne biliyor musunuz? Hem  Üsküdar- Kadıköy -Maltepe hattında olduğu gibi bu hattımızı da ihalesinin bile yapıldığından haberi yok. Onu bile kendi projesi olarak yine acemi aday İstanbullulara açıklamış. Varsın açıklasın. Nasılsa bu projeleri metro fatihi Ekrem İmamoğlu ve arkadaşları yapacak kardeşim. Bu kopyacılar, sözüm ona beni beğenmiyorlar ya; vallahi bunlar kıskançlıktan çıldırıyorlar. Çıldırsınlar. “

“HÜKÜMETİN KİBRİ ZAMLARA BOĞAR”

İmamoğlu şöyle devam etti:

“Bu kardeşiniz sizi hiç aldatmadı. Bundan sonra da asla aldatmayacak. Siz aldananı da sevmezsiniz, aldatanı da sevmezsiniz. Ama milletine hizmet edeni seversiniz. Birlikte yol yürüyeceğiz. Hani ‘oy verirseniz hizmet gelir, vermezseniz hizmet gelmez’ diyor ya Sayın Cumhurbaşkanı. Niye öyle diyor biliyor musunuz? Sizden korkuyor, milletten korkuyor. Onun için öyle yapıyor. 23 Haziran'da seçimi kaybetti, 3 gün çıt çıkmadı. Bu seçimde, 31 Mart'ta öyle bir fark atacaksınız ki 2  hafta ortadan kaybolacak. 2 hafta Külliye'den çıkmayacak. Ondan sonra milletine esas görevi olan işleri yapmaya başlayacak. Becerir beceremez…İnşallah becersin. Ama ekonomiyle uğraşacak. Emekli maaşını düzeltmeye çalışacak. İnsanların gerçek sorunlarına çözüm bulmaya gayret edecek. Bu kardeşinize oy verin. Aksi takdirde bunların kibri, hükümet kibri seçimden sonra milleti zamlara boğar.”

BEYOĞLU'NDA KONUŞTU

Öte yandan İBB iştiraki Kültür A.Ş., Türkiye’nin en büyük sabit dijital deneyim merkezi ‘Dijital Deneyim Müzesi’ni hizmete açtı. Pragramda da bir konuşma yapan İmamoğlu, göreve geldiklerinde 4 olan İBB müzelerinin sayısını, 4,5 yılda 22’ye çıkarttıkları söyledi.

İmamoğlu, “Çünkü biz kendimizi, başkaları gibi İstanbul'un sahibi olarak görmüyoruz. İstanbul'un muhafızı olarak kabul ediyoruz. İstanbul'a değer verenler olarak, İstanbul'u yürekten sevenler olarak, önümüzdeki süreçte de uyanık olacağız ve 16 milyonu bu anlamda uyanık tutacağız. 4,5 yıllık kazanımlara, hep birlikte sahip çıkacağız. İstanbul'u müzeleriyle, tarihi yapılarıyla, kültür-sanat alanlarıyla çok daha ileriye taşıyacağız” dedi.