İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü sosyal medya hesabından “Emeğin, dayanışmanın, mücadelenin bayramı #1Mayıs kutlu olsun” mesajıyla yayımladığı video ile kutladı. 

İmamoğlu, şunları söyledi:

-İstanbul’un ve Türkiye’nin üreten, alınterleriyle ülkemizi sırtlayan işçileri ve emekçileri , 1 Mayıs İşçi Bayramınız kutlu olsun. 1 Mayıs aynı zamanda dayanışma demektir. 5 yıl boyunca vatandaşını ayırt etmeden dayanışmacı belediyeciliğin en güzel örneklerini sergiledik, sergilemeye devam edeceğiz. 

-İBB olarak 5 yıldır sendikal süreçleri örnek şekilde yönettik. Göreve geldiğimizde 31 bin olan sendikalı çalışan sayısı bugün gururla ifade etmek isterim ki tam 83 bine ulaşmıştır. 7 iş kolundaki 8 sendika sayısı, 12 iş kolunda 15 sendikaya çıkmıştır.

- Ücretler ve çalışma saatleri, çalışan lehine kurumumuzda iyileştirilmiştir. Unutmamak gerekir ki, Türkiye 31 Mart seçimi ile artık son derece hassas bir sürece girmiştir. Bu süreç, sendikalarımızın da sorumluluğunu arttırmakta tüm süreçleri tek bir açıdan değil farklı perspektiflerden analiz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde şikayet konusu olan hususların çözümü yine sahipsiz kalacaktır. 

-En yüce değer olan emeğin sömürülmediği, sosyal adaletin sağlandığı, iş güvenliğinin güvence altında ve en güçlü şekilde sağlandığı, sendikal örgütlenmenin yaygınlaştığı bir Türkiye’yi gerçekleştirme yolunda 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramınız kutlu olsun. 

-Kadınların çalışma hayatında güçlü şekilde temsil edildiği, çocuk işçilerin okullarına döndüğü, çalışma saat ve koşullarının Avrupa standartlarına getirildiği bir Türkiye’yi oluşturma yolunda 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramınız kutlu olsun. 

-Eşitlik ve özgürlük mücadelesi ile yoksulluğun söküp atıldığı refah ve toplumsal barışın sağlandığı bir Türkiye hayali yolunda 1 Mayıs kutlu olsun.

-Emeğin teknoloji ile buluştuğu, emekçinin zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağladığı mutluluk ve emeğin birlikte harmanlandığı bir Türkiye adına yaşasın 1 Mayıs diyorum. Tüm emekçilerin o güzel ellerinden öpüyorum. Bayramınız kutlu olsun.