İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri sınırında bulunan Yedikule Spor Tesisleri’ni yeniledi. İstanbul spor tarihinde önemli bir yere sahip olan tesis, “Yedikule Gençlik Spor Tesisi” adıyla yeniden hizmete girdi. Tesisin yeniden açılışı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

METİN KURT TALİMATI

İmamoğlu ve Polat, saha içerisinde, farklı branşlarda faaliyet gösteren spor kulüplerine üye çocuklarla renkli sohbetler gerçekleştirdi. Bu sırada Polat, İmamoğlu’na, Türk futbolunun unutulmaz sol açıklarından merhum Metin Kurt’un da eski bir Yedikulespor yöneticisi olduğunu bilgisini paylaştı.

Bunun üzerine İmamoğlu, “Metin Kurt hem özel bir sporcu hem de hak ve hukuk koruma konusunda, sadece futbol değil, bütün Türkiye'de özel bir konuma sahip. Arkadaşlarım inceliyorlar, baksınlar. Böylesi değerli bir ismin burada yaşatılması güzel olur. Metin Kurt çok özel bir insan” dedi.

Sporcu gençlerle anı fotoğrafları çektiren İmamoğlu, Yedikule Gençlik Spor Tesisi’nde, Fatih Vatanspor ve Zeytinburnu Telsizspor kadın futbol takımları arasında oynanan ve Süper Lig hakemi Kürşat Filiz’in yönettiği maçın başlama vuruşunu yaptı.

BAŞAK DEMİRTAŞ’IN ADAYLIĞI

Yaklaşık 33 yıl sonra aynı sahanın yenilenmiş haline çıkan İmamoğlu, açılışın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İmamoğlu’na Dem Parti’nin İstanbul'da aday olarak Başak Demirtaş'ı göstereceği iddiası hatırlatılarak “Aday gösterildiğinde Ekrem İmamoğlu'nun işi zor” yorumlarıyla ilgili değerlendirmesi soruldu. İmamoğlu “Bir başka partinin aday çıkartıp çıkartmayacağıyla ilgili bir adayın yorum yapması zaten doğru bir şey değil. Dolayısıyla bu konu Dem Partisi'nin karar vereceği bir konu. Benim yorum yapmamı gerektirecek bir durum değil” dedi.

KURUM’A KANAL İSTANBUL YANITI: BAK, BAK, BAK…

Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum’un yıllardır gündemde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “çılgın projesi” Kanal İstanbul ile ilgili “İstanbul’un gündeminde olmayan hiçbir şey bizim de gündemimizde yoktur. Önceliklere göre gidilir” açıklaması da soruldu.

İmamoğlu “Bak, bak, bak… diye değerlendiriyorum. Seçim nelere muktedir ya da oy almak, oy kazanmak nelere muktedir? Bu kadar hararet niye böyle bir anda söndü? Yani hep milletin dediği olsun, aynen doğru söylüyor. Milletin gündeminde ne varsa odur” dedi. 

Kurum’un “iftira ve yalanlarla uğraşmayacağız” açıklamasına da “Milletin gücü, sandığın gücü; iradenin kendinde olmadığı yöneticilerin bir anda sesini kısabiliyor. Dün söylediklerinin tersini söyleyebiliyorlar. Ben o söylediği iftirayla, yalanla ve bunun gibi işlerle kesinlikle işimizin olmadığı bir İstanbul ve bir Türkiye var etmek için 5 yıldır nefes nefese çalışıyoruz zaten” diye konuştu.

"TRT MİLYONLARCA İNSANIN PARASI İLE BUNU YAPIYOR"

Ekşi Sözlük’te İmamoğlu’nun destek veren hesapların kapatılmasıyla ilgili de şunları söyledi:

"Ben de sizden öğrendim. Bir bakayım inceleyeyim. Erişim engeli, medya asimetrisi, siz de burada farklı medya kuruluşlarını temsil ediyorsunuz. (Önünde uzatılan mikrofonlara bakarak) Bakayım;  TRT'yi göremedim mesela. TRT  devletin televizyonu.

Biz Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en büyük tesislerini, en büyük yatırımların açılışını yapmamız halinde dahi devletin kanalı İstanbul'dan bahsetmezken herhangi bir ilçe belediyesinin başka konularda münazaralarını hatta söyleşilerini televizyonlara taşıyabiliyor.

Hem de bizim paramızla bunu yapıyor. Sizin, benim, milyonlarca insanın parasıyla bunu yapıyor. Bunların yaşandığı yerde erişim engeli de olur. Birilerinin söz hakkı da kesilir. Söz hakkı da engellenir.

Ama bütün bunlarla mücadele, kutsal bir mücadele. Ben demokrasi mücadelesine en güçlü şekilde, en kaliteli şekilde devam ediyor olacağım"

"EN BÜYÜK DÜŞMAN ENFLASYONLA MÜCADELE EDİYORUZ"

Kentsel dönüşüm kira yardımlarına İBB tarafından yapılan yüzde 55 artışla ilgili soru üzerine İmamoğlu “Enflasyonda, aldığımız kararlar eriyor. 4-5 ay önce yaptığımız toplu iş sözleşmelerini şu anda değerlendirmek zorunda kalıyoruz. Yüksek enflasyon, maliyet artışları, insanların geçim sıkıntısı,  Türkiye'de çok zor bir dönemde yaşıyoruz. İster istemez verdiğimiz hangi katkı varsa, hangi  destek varsa bunlarda ister kira yardımı olsun, ister burs olsun her şeyi arttırmak zorundayız. Maliyetler artıyor. Biz şu anda ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıyayız. Bir toplumun en büyük düşmanı olan enflasyonla mücadele ediyoruz. Neredeyse artık üç haneli enflasyonla bir yıldır mücadele ediyoruz ve görünen o ki bu daha da uzun sürecek. Türkiye'nin bu vahşi enflasyonu karşısında, iyi yönetilemeyen ekonominin bizi soktuğu darboğaz karşısında bu tür artışları yapmak zorundayız. Yapıyoruz. Ne yazık ki belki 4-5 ay sonra bir daha değerlendirmek zorunda kalacağız” dedi.

"BU, TÜRK SPORUNU BİR YERE TAŞIMIYOR"

Gazetecilerin sorular üzerine Türk futbolu hakkında da konuştu. İmamoğlu şunları kaydetti:

“Türk futbolunda ve Türk sporunda tartışılacak çok fazla şey var. Yöneticiler sistemin içinde bulunan bütün kulüpler çok şikayetçi. Bütün düzenden, bütün sistemden bu kadar şikayet varsa bir problem var demektir.

Bu da bence meselenin özüne baktığınızda her zaman söylüyorum; siyasetin ve devletin kurumlarının bu kadar baskın etkili oldukları bir spor sisteminin başarılı olma şansı yok. Dünyada bu kadar devletin gücünün  spora etkin bir şekilde yönetimine baskın bir şekilde hakim olduğu birkaç tane ülke kaldı.

Bunlardan birisi de ne yazık ki Türkiye. Yani sporu, sporcular, sporseverler, spor insanları yönetiyor, dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde. Bizde ise federasyon ne derse o olur.

Ya da bir federasyon başkanı seçilecekse, iktidar ne derse o olur. Hatta iktidarı da geçtik, sadece bir kişi ne derse o olur. Ve federasyon başkanı seçilir. Gidilir ondan icazet alınır. Bu Türk sporunu bir yere taşımaz, taşımıyor da zaten.”

"METRUK HALDEYDİ"

İmamoğlu, İBB tarafından yenilerek açılan spor tesisi hakkında da “Metruk haldeki tesisi 32-33 yıl sonra hediye etmek gurur verici. Hem tesisleşmeye, hem sporu yaygınlaştırmaya, hem İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü üzerinden hem de diğer kulüpleri de çok yönlü desteklemeye yoğun gayret gösteriyoruz. Aynı zamanda sporu bir toplumsal felsefe haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.

FATİH BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR ETTİ

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın kendisiyle ilgili “Arkadaşımdır, dostumdur. Hakkı yenilmemeli, iyi işler de yaptı” yorumuyla ilgili değerlendirmesi sorulan İmamoğlu “Benim arkadaşımdır, dostumdur, doğru. Ama diğer cümleleri de söylediyse  teşekkür ederim kendisine. Rakip de olsalar iyi insanlar farklı görüşte de olsalar birbirine güzel cümleleri kurarlar. Ben de hayatım boyunca öyle davrandım. Davranmaya da devam ediyorum. İyi insanlar, güzel insanlar, hangi partiden, hangi görüşte olursa olsun bu ülkeye 360 derece fayda verirler. Yani hiçbir zaman zarar vermezler. Mücadeleleri bile güzel olur. İyi insanlar yarışsın, Fatih kazansın” dedi.

UZAY YOLCULUĞU YANITI: GURUR VERİCİ

Uzaya giden ilk Türk astronot ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine İmamoğlu şu yanıtı verdi:

“Tebrik ederiz, gurur verici. Uzaya giden bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olması bizim bayrağımızı oradan dünyaya göstermesi gurur verici. Ama esas gurur verici olan bizim kendi uzay aracımızla, uzaya gidiyor olmak.

Uzay araştırmalarında yol katetmiş olmamız ya da vadedilen gibi Ay'a gidiyor olmak. Yoksa bir başka kurumun, kuruluşun ya da devletin gücüyle yapılan bir uzay seyahatine eşlik etmek bir marifet değil.

Ama bunu da yaptık, bizim de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız orada bayrağımızla bulundu. Bir astronot kimliğiyle tarihe geçti. Kayda geçti. Her şeye rağmen gurur verici.”