İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’in açıklamalarına yanıt vererek “Sayın İnce ile biz bu tonda, bu dilde ve bu kavramlarla konuşmadık. 1991’i bilmemek suç değil. 2019’u bilmek marifet. Umut ederim sayın İnce bu kararını gözden geçirir” dedi.

İmamoğlu, rakibi Murat Kurum’un İstanbul için açıkladığı vaatlerin kendi projelerinden kes-kopyala-yapıştır olduğunu söyleyerek “Biz 5 yılı bile dolmamış bir yönetim iken  bu şehri 20 yıla yakın yönetmiş bir anlayışın bugün bizim projelerimiz üzerinden proje açıklamak zorunda kalması ve hayati diye tarifledikleri İstanbul'a çağ atlatacak diye söyledikleri Kanal İstanbul’u ağzına bile almamış olması bugün baktığımızda yine halkı aldatmaya dönük bir yolculuğu tarifliyor. Ama bizim milletimiz aldanmaz” diye konuştu.

"PROJELERİMİZİN YAN SANAYİSİ"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın test sürüşünü gerçekleştirdikten sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum’un kreşlerden, ulaşıma,  metrolardan taksi sayısının arttırılmasına kadar mevcut yönetimin projelerini vaat olarak açıklaması ile ilgili değerlendirmesi soruldu. İmamoğlu “Ben bu tür konuşmaları farklı yönüyle izlerim.  Acaba bir hazırlık var mı, iyi bir hazırlık mı,  biz de faydalanabilir miyiz diye… Ama büyük bir kısmının kes- kopyala- yapıştır gibi olması ilginç. Bizim 5 yıl önce İstanbulluların gündemine taşıdığımız birçok projelerin bir nevi böyle bir yan sanayi gibi şekil değiştirip servis edilmesi de ayrı bir tespitim” dedi.

"BİZİM MİLLETİMİZ ALDANMAZ

İmamoğlu “Bir başka boyutuyla şunu da söylemekte  fayda var. Biz 5 yılı bile dolmamış, 4.5 yılı bitmiş bir yönetim iken bu şehri 20 yıla yakın yönetmiş bir anlayışın bugün bizim projelerimiz üzerinden proje açıklamak zorunda kalması ve hayati diye tarifledikleri İstanbul'a çağ atlatacak diye söyledikleri Kanal İstanbul’u ağzına bile almamış olması bugün baktığımızda yine halkı aldatmaya dönük bir yolculuğu tarifliyor. Ama bizim milletimiz aldanmaz. Bizim milletimiz ‘iktidardınız, niye yapmadınız’ der. İki;  madem çağ atlatacaktı, bizim İstanbul için büyük bir tehdit dediğimiz Kanal İstanbul’un ismini niçin ağzınıza almıyorsunuz der. Bizim vatandaşımızı aldatamayacaklar” diye konuştu.

"SEÇİMDE BÜYÜK BİR UZLAŞMA OLACAK"

Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınamadığı için hayata geçirilemeyen İncirlik-Sefaköy-Beylikdüzü Metro hattının da Kurum tarafından vaat olarak açıklanmasına tepki gösteren İmamoğlu “Ya bir imza atılsa zaten ihaleye çıkacak. Bir ihale yapılması için bir imza, bir kalem, bir mürekkep. Ne para istiyoruz, ne kefalet istiyoruz. Onun için bu millet buna aldanmaz. Seçim öncesi bu tür manevralarla girilen bu seçimde milletimiz gerçekten hizmet edeni, gerçekten proje hazırlayanı, üreteni ayırt edecek ve ona göre tercihini yapacak. Siyasette tarihin görmediği çok büyük milletin oluşturduğu, halkın oluşturduğu bir ittifakı  İstanbul'umuza ve bütün ülkemize yaşatacak. Bunu şimdiden hissediyorum. Bu büyük bir uzlaşma olacak. Bu büyük bir şehirli, kentli, kent uzlaşması olacak. Göreceksiniz 31 Mart'ta bu vaatleri açıklayanlar aslında hiçbir hazırlık yapmadıklarının karşılığını cevap olarak oylarıyla alacaklar” dedi.

TAKSİ YORUMU: TRAJİKOMİK

İmamoğlu, UKOME’de defalarca bakanlık temsilcilerinin oyları ile reddedilen taksi sayısını arttırma projesinin de Kurum tarafından vaat olarak sunulmasını şöyle değerlendirdi:

- Mesele gerçekten trajikomik. Ülkeyi 22 yıldır yöneten, İstanbul'da 25 yıl yerel yönetimi yönetmiş kişilerin çözemediği yani yeni olmayan sorunlar bunlar. 2-3 yıldır bu sorun vardır anlarım. Uzun yıllardır gündeme dahi getirememiş ya da getirmemiş. Arkasında hangi hesap kitap varsa… Bugün ise bizim 4.5 yıldır mücadele ettiğimiz, çözdüğümüz ya da çözmek üzere projesini hazırladığımız ya da başlamak üzere olduğumuz vaatlerden bir tanesi de taksi meselesi. Çünkü biz direkt hiç korkusuzca böyle bir sorun var, çözümü de hazır diye taşıdığımız konular. Ara yollar bularak bir kısmını çözdük ama daha büyük köklü bir çözüme ihtiyacı var.

- Bunu da önümüzdeki dönem biz çözeriz. Bunlar verdikleri sözü unutanlar, bunlar verdikleri sözle, uygulamaları farklı olanlar. Bunlar daha 1-2 yıl  önce İstanbul'u çağ atlatacak dedikleri Kanal İstanbul, boğazlarını düğümledikleri ve söyleyemedikleri. Niye? Onu söylerlerse oy kaybedecekler. Onu söylerlerse milletin bu kıtlıkta, bu yoklukta, bu ekonomik zorlukta 100 milyarlarca doları, euroyu oraya nasıl harcayacaksınız diye boğazlarını sıkarlar diye korktukları için onu ağızlarına alamıyorlar, açıklayamıyorlar” şeklinde değerlendirdi.

CUMA NAMAZINDA TEPKİ: ÖZÜR DİLEDİ BENDEN

İmamoğlu’na bugün Sancaktepe’de Cuma namazı sırasında bir vatandaşın gösterdiği tepki de soruldu. İmamoğlu şu yanıtı verdi:

- Girerken benim camiye geliş sıklığımla ilgili tahminde bulundu hacı amcamız. Sonra özür diledi benden. Ben de kendisini şantiyelerimizi gezmeye davet ettim. Gelirim dedi. İnşallah biz onu misafir ederiz. Yaptığımız işleri anlatırız. Vallahi şöyle söyleyeyim. 1-2 konudan bahsedince dedim ‘amcacığım bunu nereden duydun?’ Televizyonları akşama kadar söylüyor. Dedim ‘bak o televizyonlar yalan konuşuyor. Ne yazık ki yalan konuşuyor. Ne yazık ki iftira atıyor. Gel izleme. ‘ Benim insanım masum. Memleketimin insanı, hacısı, hocası, esnafı, işçisi, emeklisi her memleketten insanı, doğudan, batıdan Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i herkes masum, güzel insanlar.

- Ama bir kısmını ne yazık ki televizyonlar üzerinden koca koca politikacılar, koca koca devlet adamları, devlet insanları yalan konuşarak, iftira atarak kandırıyorlar. Aldatıyorlar. Ama biz onları da uyandıracağız. Onları da doğru bilgi alır hale getireceğiz. Çabamız bu yönde. Biz sadece bize oy verenleri değil 16 milyon insanı iktidar yapmak istiyoruz. Milletin iktidarı olsun istiyoruz.

İNCE’YE YANIT VERDİ

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin seçime ayrı olarak girme kararı, CHP'yi, “DEM’lenmekle” itham ettiği açıklaması ve “Özgür Özel ve İmamoğlu, 1991 seçimlerini bilmezler. SHP o dönem  böyle bir yol yürümüştü. Onlar bilmiyorlar tabii yaşları yetmez” ifadelerinin sorulması üzerine İmamoğlu “Sayın İnce ile birkaç kez görüştüm. Ve görüşmelerimiz bu söylemlerinin tam tersi bir durumdu.Açıkçası niçin bu duruma geldi ben bilmiyorum. Çünkü benimle söylemleri ve konuşmaları veya şahsıma dönük şu cümleleri söylemişse bu cümlelerin muhatabı değilim” dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

- Ne demek istiyor açıkçası bilmiyorum. Ama şu kadarını söyleyebilirim. Sayın İnce'yle biz bu tonda, bu dilde ve bu kavramlarla konuşmadık. Onun bana olan saygısını, hürmetini, sevgisini biliyorum. Benim de ona olan sevgimi,  saygımı, hürmetimi o biliyor. O bakımdan bu cümleleri söylemişse niçin söyledi, bir gözden geçireceğim. 91’i bilmemek suç değil. 2019’u bilmek marifet. Daha sonrasını da marifet olarak hayatımıza eklemek istiyoruz. Milletin kazanmasını istiyoruz. Umut ederim sayın İnce bu kararını gözden geçirir.