İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İSKİ Tuzla Hacetdere Yaşam Vadisi 2. Etap Açılış Töreni”ne, Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ile birlikte katıldı. İstanbulluların hayatını kolaylaştırmak ve güzelleştirmenin en büyük sorumlulukları olduğunu belirten İmamoğlu, “Şehre bakış açımızı değiştiren, bana göre en güzel kavramlardan birisi de ‘Yaşam Vadisi’ diye tariflediğimiz bu mekanlar. Yaşam vadisi, öyle çok basit ve hafife alınacak bir mesele değil. Yaşam vadisi alanlarının geçmişini görüp, bugününü yaşayınca, aslında ne kadar değerli bir iş yaptığımızı, insanları ne kadar huzurlu ortamlarla buluşturduğumuzu da görebiliyorum” diye konuştu. 

"HALKA AİT OLANI HALKA SUNMA PRENSİBİYLE HAREKET ETTİK"

Hacetdere Yaşam Vadisi’nin İSKİ ve Ağaç A.Ş.’nin özenli çalışmaları sonucu ortaya çıktığını söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

- Özenli olarak ne yapıyoruz? Dere yataklarını, yapılaşmadan koruyoruz. Herkesin kullanabileceği aktif yeşil alanlar üretiyoruz. Burada kaliteli kamusal alanlar üretiyoruz. Ağacın altında, pırıl pırıl yeşili olan, bakımı olan mekanları sizlere sunuyoruz. Tabii bütün bunları yapmanız için, ‘nereden, nasıl daha fazla rant elde ederim’ bakışıyla hareket ederseniz, bu dediklerimi göremezsiniz, yapamazsınız.

- Nitekim yıllarca bu tür boş alanların büyük bir bölümünün kentin içinde, merkezinde nasıl ne yazık ki binalara dönüştüğünü görebilirsiniz. Ama biz, halka ait olanı, halkın kullanımına sunmak prensibiyle hareket ettik. İşte öyle yaparsanız, o zaman yaşam vadileriyle bu şehri donatırsınız.

"15 YAŞAM VADİSİ VAADİYLE BAŞLADIK, 21’E ÇIKARDIK"

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdikleri Yaşam Vadisi’ni örnek olarak gösteren İmamoğlu, “5 yıl önce, 15 yaşam vadisi yapma vaadiyle başladığımız, bugün ise 21’nin açılışını yaptığımız, devamını da imalata sürdürmeye çaba gösterdiğimiz hizmetlerimiz devam ediyor. Tabii yeni dönemde, yeni tespit ettiğimiz 14 yeni yaşam vadisini daha İstanbul'da insanlarımızla buluşturacağız” dedi.

"39 İLÇEYE EŞİT HİZMET SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Hacetdere Yaşam Vadisi’nin ilk etabını 2020 yılının Aralık ayında açtıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Şimdi 1400 metre uzunluğunda bir yaşam vadisine dönüştü. 73 bin 300 metrekarelik alanda çok şık, çok güzel, insanlarımızın hizmetine bir alan oluşturduk. Buralar aynı zamanda yeşillendirildi. 1000’e yakın yetişkin ağaç, 115 bin civarında çalılık dikimleri yapıldı. Ekosistem oluştu burada artık. Meydanlarıyla, oturma alanlarıyla, seyir terasıyla, amfi tiyatrolarıyla çok güzel bir alanı buraya kazandırdık” bilgilerini paylaştı. İstanbul’un 39 ilçesine eşit hizmet sunmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

"BURALARIN SAHİBİ OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN"

Vatandaşlardan yaşam vadilerine sahip çıkmalarını ve bu alanları korumaları isteyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

- Buraların sahibinin siz olduğunuzu unutmayın. Buraları kollayın. Hiç kimsenin gelip sizin hakkınızı yemesine müsaade etmeyin. Biz, sizin hakkınızı yedirmeyeceğiz. Milletin hakkını, millete dağıtmaya devam edeceğiz. O bakımdan sevgiyle, özenle bu alanlara sahip çıkın. Yaşam vadisi fikrine sahip çıkın. Yaşam vadisinin sunduğu imkanları, en güzel ve en doğru biçimiyle sonuna kadar hakkınız olarak kullanın. Bir avuç seçilmiş insana değil, milletimize ait olan her şeyi milletimize dağıtabilmektir bizim sorumluluğumuz.

- Bize de bunu en adil biçimiyle sizlere sunabilmenin, yapabilmenin, inşallah o emeği gösterebilmenin erdemini Allah bize nasip etsin ve sizleri mutlu edelim. Bu yönüyle bütün yönetici arkadaşlarıma söylüyorum; sorumluluklarınızı, bu yönleriyle ele alın. Ve bu yoldan sapmayın. Yolumuz, bu yoldur. Yolumuz, Hak yoludur. Hak, hukuk yoludur. Adalet yoludur. Yolumuz, Cumhuriyetin ve demokrasinin yoludur. Dün andığımız Atatürk'ümüzün yoludur. Yolumuz açık olsun.

"TUZLA BELEDİYESİ, İBB'NİN ÖNÜNÜ AÇACAK"

Tuzla Belediye Başkanı Bingöl ise İBB ve İSKİ’ye ilçelerine yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ederek, “Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da İstanbul Büyükşehir Belediyemizle iş birliği halinde, Tuzla'mız için, Tuzlalı komşularımız için en iyi ve en yararlı projeleri hayata geçireceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul'a kattığı vizyon, Tuzla'ya kattığı vizyon çok kıymetli. Geçmiş dönemde birçok işler yapıldı ama bu dönemde Tuzla Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni engelleyen değil, önünü açan bir pozisyonda olacak” şeklinde konuştu.

MALİYET 342 MİLYON LİRA

İSKİ Genel Müdürü Dr. Başa da özetle şu bilgileri paylaştı:

- Bu dönemde 2 milyar 85 milyon liranın üzerinde, yaşam vadilerine, İSKİ olarak yatırım yaptık. Toplamda 156 bin metrekarenin üzerinde yaşam vadisine devam ediyoruz. Bu devam eden yaşam vadilerinin de toplam maliyeti İSKİ'ye, 314 milyon lira. Bugün açılışını yaptığımız yaşam vaadimizde; 2 bin 800 metre yürüyüş ve bisiklet yolu, 4 adet çocuk oyun alanı, piknik alanları, meydan ve oturma alanları, egzersiz alanları, birer adet futbol ve basketbol sahası, seyir terası, orman içi patika yolları, amfi tiyatro, havuz imalatını tamamlayarak, bu bölgeye 900 adet ağaç ve 114 bin 581 adet çalı bitkisinin dikimini gerçekleştirdik.

- Ayrıca burada, 1150 metre dere ıslağında tamamlayarak, 1400 metre uzunluğunda, 36 bin 211 metrekare yeşil alanı da oluşturmuş olduk. Ve toplamda 7 bin 300 metrekare bir yaşam alanını, güzelce Tuzla'ya kazandırmış olduk. Etabın toplam maliyeti de 342 milyon liradır.