Çılgın proje Kanal İstanbul’un etrafında kurulması planlanan Yenişehir için verimli tarım ve orman arazilerini imara açan planlar; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2021 yılında 3 etap halinde hazırlanarak askıya çıkarıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı davalar sonucu bölgenin bütün planları İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından 2023 Aralık ve 2024 Ocak ayında ayrı ayrı verilen kararla iptal edildi. 

Başka bir dava sonucu İstanbul 3.İdare Mahkemesi de Emlak Konut Dursunköy projesinin bulunduğu 2.Etabın imar planlarını 29 Aralık 2023 tarihinde iptal etmişti. Yenişehir’in plansız kalmasına rağmen kanalın çevresine yapılacak lüks konutların inşaatlarının devam etmesi tepki çekerken projeden ev sahibi olmak isteyenler için kura çekimi bile yapıldı.

YENİ İHALE DÜZENLENDİ VE SÖZLEŞME YAPILDI

Son olarak da Emlak Konut, Arnavutköy’e bağlı Dursunköy’de 3.6 milyon metrekarelik alanda THY ile birlikte etaplar halinde yaptığı konutlar için yeni bir sözleşme imzaladı. 

Emlak Konut tarafından KAP’a yapılan bildirimde, “Şirketimiz ile Türk Hava Yolları A.O. arasında imzalanan 28.05.2018 tarihli sözleşme doğrultusunda ihale edilen İstanbul Arnavutköy Dursunköy 2. Etap Genel Altyapı, İmar Yolları ve Sanat Yapıları İnşaatı İşi'nin sözleşmesi, yüklenici SOYSAL Müh. İnş. A.Ş. ile 27.06.2024 tarihinde imzalanmıştır” denildi. Sözleşme bedeli 1 milyar 250 milyon TL olarak açıklandı. İhaleyi alan şirket, 25.dönem AKP Milletvekili Mahmut Sami Mallı’nın ailesine ait.