Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva bugün yaptığı açıklamada, merkez bankalarının faiz oranlarını çok erken düşürme eğilimine direnmeleri gerektiğini söyledi.

Georgieva, merkez bankalarının faizleri erken düşürmenin enflasyonun yeniden canlanması ve yeni bir politika sıkılaştırma dönemi riskini artıracağını söyledi. 

Gelecek hafta dünyanın dört bir yanından politika yapıcılarının bir araya geleceği toplantı konuşan Georgieva, faiz artışlarının ardından enflasyon oranlarının düşürülmesi yönünde kaydedilen ilerlemeyi kutladı.

ERKEN GEVŞEME UYARISI

Para politikasının çok erken gevşetilmemesi konusunda uyarıda bulunan IMF Başkanı, "Gerektiğinde, politika yapıcılar erken faiz indirimi çağrılarına direnmelidir. Erken gevşeme yeni enflasyon sürprizlerine yol açabilir ve bu da parasal sıkılaştırmanın devamını gerektirebilir" dedi.

Avrupa Merkez Bankası bugün faiz oranını değiştirmedi. Ancak banka haziran ayında borçlanma maliyetlerini düşürebileceğinin sinyalini verdi. Benzer şekilde ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda faizleri düşürebileceği tahmin ediliyor.