Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilisi Gita Gopinath, piyasaların faiz oranlarının hızla düşürülmesi yönündeki beklentilerinin biraz erken olduğunu çünkü enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini söyledi.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan IMF Başkan Yardımcısı, son iki yılda borçlanma maliyetlerindeki keskin artışlardan sonra bile Atlantik'in her iki yakasında işgücü piyasalarının sıkı kalması nedeniyle işin hala tamamlanmadığını söyledi.

Gopinath, "Piyasalar merkez bankalarının faizleri oldukça agresif bir şekilde düşürmesini bekliyor. Bence bu sonuca varmak için biraz erken. Faizlerin bu yıl düşmesini beklemeliyiz. Ancak şu anda gördüğümüz verilere dayanarak, bunun bu yılın ikinci yarısında daha olası olmasını bekliyoruz" dedi.

Gopinath'ın sözleri, yatırımcıların borçlanma maliyetlerinde agresif indirim beklentilerine ters sözler söyleyen küresel para yetkililerinin sözleriyle örtüşüyor. Gopinath, ekonomilerin sıkı koşullar karşısında ayakta kaldığını ve bunun da derin bir resesyon olasılığını azalttığını gözlemledi.

Gopinath, uzun vadede politika faizlerinin, merkez bankalarının enflasyonu artırmaya çalıştığı küresel mali kriz sonrası dönemden ortalama olarak daha yüksek olacağını söyledi.

ECB'DEN FAİZ AÇIKLAMASI

Aynı panelde konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Francois Villeroy de Galhau ise iklim değişikliğiyle mücadele de dahil olmak üzere ekonomik dönüşümlerin uzun vadede daha yüksek faizler anlamına geleceğini söyledi. 

Villeroy, geçtiğimiz haftalarda borçlanma maliyetlerinde ilk indirimlerin bu yıl yapılması gerektiğini söyledikten sonra, ECB'nin borçlanma maliyetlerini tam olarak ne zaman düşüreceği konusunda bilgi vermemişti.

Villeroy, "Zafer ilan etmek için çok erken, işin henüz bitmediği konusunda Gita'ya tamamen katılıyorum. Faizler bugünkünden daha yüksek olmamalı ve büyük sürprizler olmazsa bir sonraki hamlemiz muhtemelen bu yıl bir indirim olacak" dedi.