Uluslararası Para Fonu (IMF), bugün yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda 2024 küresel büyüme tahminini ocakta açıkladığı yüzde 3,1'den yüzde 3,2'ye revize ederken, Türkiye için 2024 tahminini yüzde 3,1'de sabit tuttu.

IMF Türkiye ve dünya ekonomisi için 2025 büyüme tahminini yüzde 3,2'te sabit tuttu.

IMF 2024 küresel büyüme tahmininin yükseltilmesinin büyük ölçüde ABD ekonomik görünümündeki yukarı yönlü revizyondan kaynaklandığını belirtti.

IMF, Türkiye'de parasal sıkılaştırmanın sona ermesi ve tüketimin toparlanmaya başlamasıyla birlikte 2024 yılının ikinci yarısında ekonomik faaliyetin güçlenmesini bekliyor.

IMF Türkiye'de TÜFE'nin 2024'te ortalama yüzde 59.5, 2025'te yüzde 38,4 olacağını öngörüyor.

BAŞ EKONOMİSTTEN AÇIKLAMA

IMF baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas gazetecilere yaptığı açıklamada, "Küresel ekonominin oldukça dayanıklı olmaya devam ettiğini görüyoruz" dedi ve merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faizleri artırmasıyla birçok ülkenin öngörülenin aksine resesyona girmediğini söyledi.

IMF raporunda pek çok ülkenin, corona virüsü salgını ve hayat pahalılığı krizlerinden daha az "yara" aldığını ve salgın öncesi üretim seviyelerine önceden tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde döndüğünü açıkladı.

ABD TAHMİNİ

Enflasyonun düştüğünü ancak merkez bankalarının hedeflerine düşme konusundaki ilerlemenin son aylarda yavaşladığını söyleyen Gourinchas, ABD'de son dönemde açıklanan verilerin talebin güçlü olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

IMF, 2023 sonunda ve 2024'te beklenenden daha güçlü istihdam ve tüketici harcamaları sayesinde ABD ekonomisine yönelik büyüme tahminini ocak ayında açıkladığı yüzde 2,1'den yüzde 2,7'ye yükseltti. IMF, ABD'de sıkı para ve maliye politikasının gecikmeli etkisi nedeniyle ekonomik büyümenin 2025'te yüzde 1,9'a düşmesini bekliyor. IMF, ocak ayında yayımladığı tahminlerde ABD ekonomisinin yüzde 1,7 büyümesini öngörüyordu.

ÇİN UYARISI

IMF, Çin ekonomisi için büyüme tahminini 2024 için yüzde 4,6'da, 2025 için yüzde 4,1'de sabit tuttu.

Çin ekonomisi 2023'te yüzde 5,2 büyümüştü.

IMF, Çin'de sıkıntılı emlak sektörüne yönelik kapsamlı bir yeniden yapılandırma paketinin bulunmaması nedeniyle iç talebin azalmaya devam edeceği ve Çin'in ekonomik görünümünün bozulmaya devam edeceği uyarısında bulundu.