İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında katıldığı oturumda İsrail'in saldırılara 100 günden fazla süredir devam ettiği Gazze Şeridi hakkında konuştu.

“EN KISA SÜREDE SONA ERMESİNİ İSTİYORUZ”

Oturumda, Cameron'a, "(Gazze'de) Sürdürülebilir ateşkes çağrısında bulundunuz ancak acil ateşkes çağrısında bulunmadınız. Bu konuda nerede duruyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Bakan Cameron, "Bu çatışmanın mümkün olan en kısa sürede sona ermesini istiyoruz. Uzun bir süre, gereğinden fazla devam etmesini istemiyoruz" yanıtını verdi.

Gazze'ye yardımların girebilmesi ve rehinelerin çıkarılabilmesi için her şeyden önce acil bir insani araya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Cameron, asıl önemli sorununun “Bunu görmek istediğimiz sürdürülebilir ateşkese dönüştürmenin bir yolu var mı?” olduğunu söyledi.

7 EKİM SONRASI GAZZE

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 10 bin 300'ü çocuk, 7 bin 100'ü kadın olmak üzere 24 bin 448 Filistinli öldürüldü, 61 bin 504 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 193'ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 529 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan, İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 362 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil ve 162 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.