Samsun’da 6 Mayıs günü boşanma aşamasındaki eşi Saadet Çay’ı (43) öldüren Adem Çay’ın (48) yargılanmasına Samsun Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

İlk duruşmada hazır bulunan sanık, eşiyle anlaşmalı boşanma kararı aldıklarını ve tapusu kendi adına kayıtlı olan yazlığı da eşine verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

-Boşanma sürecinde 2 ay süreyle eşim ve çocuklarımla aynı evde kaldım. Eşim bana ‘Bir ev bulduğunda ayrılırsın’ dedi. Sonra anahtarı değiştirince ben de işyerime ait depoda kalmaya başladım.

-Eşim beni arayıp yazlığın dışında merkezdeki evi de istedi. Tartıştık ve telefon kapandı. İkinci kez aradığında eşimle farklı bir kişinin birbirlerine ‘Aşkım’ dediğini duydum.

-Eşim Barış adlı kişiye ‘Yazlığı ondan alacağız’ diyordu, o da, ‘Her türlü senin arkandayım’ diyordu. Bunu duyunca anlaşmalı boşanmaktan vazgeçtim. Yolda yürüdüğüm sırada bir araba bana çarptı ve ışıklarda durunca yanına gittiğimde Barış kafasını camdan çıkarıp, ‘O... çocuğu, seni öldüreceğim’ dedi.

-Bu sırada eşim de aynı araçtaydı ve göz göze geldik. Şikâyetçi oldum ve Barış Deniz Tiryaki 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırıldı. Beni arayıp tehdit ediyordu.

-Araçla bana çarptıktan sonra bu kez bir kafe önünde park halindeki aracın içinde eşimin saçlarını okşuyordu, öpüyordu.

-Ben de yanlarına giderek eşime ‘Sen çocuklarından da mı utanmıyorsun?’ dedim. Barış bu kez silah çekip küfretti, sonra da silahın kabzasıyla kafama vurunca yere yığıldım. Bununla ilgili de şikayetçi oldum ve dava Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmektedir.

"SEN ERKEK MİSİN, ÇAĞIRIYORUM GELMİYORSUN"

Olaydan 2 gün önce Barış Tiryaki’nin kendisini arayıp hakaret ettiğini, ‘Seni çağırıyorum, gelmiyorsun. Erkek misin?’ diyerek işyerine çağırdığını belirten Adem Çay, şöyle konuştu: 

-Gittiğimde elinde sopayla yakamdan tuttu ve kimse görmesin diye beni aracın içine soktu. Bu sırada eşim ve kızımın karşıdan geldiklerini gördüm. Eşim aracın kapısını açarak bana vurmaya başladı. Ben de bunu video kaydına aldım.

-Olay günü de eşimi arayıp çocuklarımla görüntülü görüşmek istedim. O da çocukların benimle görüşmek istemediğini söyledi. Sonra birkaç kez aradı ve ben cevap vermeyince Barış ile birlikte yanıma gelip beni boşanmaya ikna etmeye çalıştılar.

-Eşim ‘Senin kime güvendiğini biliyorum. Filiz’in sana verdiği fotoğraflara mı güveniyorsun, mahkemeye mi sunacaksın?’ dedi. Barış da, ‘Bu kadından boşanacaksın ve istediği her şeyi vereceksin.

-O.. çocuğu. Seni burada öldürürüm’ diyerek bacağıma tekme attı. Eşim de eliyle yüzüme vurup beni itince ben de masadaki tabancayı elime aldım. Saadet panikle Barış’ın önüne atladı, bu sırada silah patladı.

-Barış dışarı kaçtı, eşimi kanlar içinde görünce şok geçirip bayıldım. Eşimin ailesinden, çocuklarımdan, kendi ailemden özür diliyorum. Çok pişmanım, keşke olmasaydı” dedi.

"BARIŞ İLE ABLAM SEVGİLİYDİ"

Ölen kadının öğretmen olan kız kardeşi F.D. ise tanık olarak alınan ifadesinde, “Sanık benim eniştemdir. Eniştem ablamı ve çocuklarını rahatsız ettiği için ablam benim şahsi telefonumla eniştem ve Barış ile görüşüyordu. Ablam ile Barış araçtayken telefon açık kalınca eniştem de aralarındaki konuşmaları duymuş. Barış enişteme ablamla sevgili olduklarını söylememi istedi. Ben kabul etmedim. Barış sosyal medya üzerinden beni tehdit etmeye başladı. Ablamla Barış sevgiliydi. Sosyal medyada fotoğrafları yayılınca bunları enişteme ben verdim” dedi.

"SAADET GECE ARAYINCA BİRLİKTE KOCASININ YANINA GİTTİK"

Öldürülen Saadet Çay’ın sevgilisi Barış Deniz Tiryaki de ifadesinde, “Saadet beni gece aradı ve birlikte sanığın kaldığı depoya gittik. Adem eşine, ‘Beni daha önce de defalarca aldattın’ diyerek yazlığın tapusunu kendisine vermek istemiyordu. Adem lavaboya giderken silah sesi duydum ve iki el patlama olunca kaçıp bekçilere haber verdim. Sanık ile aramızda husumet vardı, evine gitmek için eşi beni aradığı için gittim” dedi.

TASARLAMA YOK, SEVGİLİSİYLE GİTTİĞİ İÇİN TAHRİK VAR

Sanık avukatı Velat Alan ise, Tiryaki’nin Saadet Çay’ın sevgilisi olduğunu belirterek ifadelerinin doğru olmadığını söyledi.

Avukat Alan, olayda tasarlama olmadığını, kadının sevgilisiyle birlikte sanığın kaldığı depoya gitmesi ve tartışma yaşanması üzerine olayın gerçekleştiğini belirterek, “Olay sırasında Barış Deniz Tiryaki müvekkili dövmüş, eşi de yüzünü tırmalamıştır. Olayda kadının sevgilisiyle birlikte depoya gitmesi nedeniyle çıkan tartışmadan dolayı haksız tahrik şartları oluşmuştur” diye konuştu.

Mahkeme, sanık ve sanık avukatına ayrıntılı savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı adli tatil sonrasına erteledi.