UEFA, geçmişte şike yaptığını itiraf eden ve dürüstlüğü Jude Bellingham tarafından kamuoyu önünde sorgulanan bir hakemi, İngiltere'nin Hollanda ile oynayacağı EURO 2024 yarı final maçına atadı.

43 yaşındaki Felix Zwayer, 2005 yılında başka bir hakem olan Robert Hoyzer'den 300 Euro rüşvet aldığı için altı ay men cezası almasına rağmen çarşamba günü Dortmund'da oynanacak karşılaşmada görev yapacak.

2005 yılındaki bir soruşturmada, Zwayer'in Mayıs 2004'te Werder Bremen Amateure ile oynadıkları maçta Alman kulübü Wuppertaler SV'yi kayırmak amacıyla rüşvet aldığı ortaya çıkmıştı.

Felix Zwayer, A Milli Futbol Takımımızın EURO 2024 F Grubu'nda oynadığı Portekiz maçını da yönetmiş, sahadan 3-0'lık mağlubiyetle ayrılmıştık.

BELLINGHAM: ŞİKE YAPMIŞ BİR HAKEM

Bellingham, 2021 yılında Borussia Dortmund'un Bayern Münih'e 3-2 yenildiği önemli Bundesliga maçının ardından verdiği röportajda bu olaya atıfta bulunmuştu.

O dönemde Dortmund forması giyen İngiliz orta saha oyuncusu şunları söylemişti:

Maçtaki pek çok karara bakabilirsiniz. Daha önce şike yapmış bir hakeme Almanya'daki en büyük maçı veriyorsunuz. Ne bekliyorsunuz ki?

Bellingham, bu yorumlarının ardından 40 bin Euro para cezasına çarptırılmıştı.

Dortmund yöneticisi Hans-Joachim Watzke o sırada şu ifadeleri kullanmıştı:

Açık olmak gerekirse Jude yalan söylemiyordu, geçmişte olanları anlatıyordu. Bu açıklama yapılmamalıydı ama burada gerçek dışı bir şey görmüyorum. Bunun Jude için herhangi bir sonuç doğurmasını beklemiyorum.

Zwayer, EURO 2024 son 16 turunda Hollanda'nın Romanya'yı 3-0 yendiği maçı yönetmişti.

İngiltere'nin savunma oyuncusu Luke Shaw, pazartesi günü düzenlenen bir basın toplantısında hakemlik durumunun rahatsız edici olup olmadığı sorulduğunda komplo teorilerini ortadan kaldırmak için hızlı davrandı.

"UEFA'YA SAYGI DUYMALIYIZ"

Manchester United oyuncusu "Hakem olarak kimi seçmeye karar verirlerse versinler UEFA'ya saygı duymak zorundayız. Bu bizim için hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Biz hala sadece önümüzdeki maça odaklanıyoruz, bize hangi hakemin verildiğiyle ya da şununla bununla çok fazla ilgilenmiyoruz. Bizim için hiçbir fark yaratmayacak."

Shaw, hakemlerin takımının aleyhine hareket ettiğini düşündüğü bir maçta hiç oynamadığını da ekledi:

"Bazen o anın sıcaklığıyla maçlarda sinirlenirsiniz ve böyle düşünebilirsiniz ama hayır. Hangi hakem seçilmişse seçilmiştir. Biz sadece hazır olmalıyız ve buna odaklanmamalıyız."