İngilltere Mali Bakanı Rachel Reeves, İngiltere'nin yeni İşçi Partisi hükümetinin "ikinci dünya savaşından bu yana en kötü koşulları" devraldığı uyarısında bulunarak Hazine'ye Muhafazakârlar döneminde yapılan harcamaları inceleme talimatı verdi.

Görevindeki ilk önemli konuşmasında İngiltere Maliye Bakanı, büyümeye öncelik verme, konut inşası ve karadaki rüzgar çiftliklerinin önündeki engelleri kaldırma sözü verdi.

Reeves dün yaptığı açıklamada "14 yıllık kaos ve ekonomik sorumsuzluğun mirasıyla karşı karşıyayız. Bu nedenle hafta sonu Hazine yetkililerine, zorluğun tam boyutunu anlayabilmem için harcama mirasımızın durumuna ilişkin bir değerlendirme sunmaları talimatını verdim" dedi. 

Rishi Sunak hükümetinden kalan finansal mirasa ilişkin Hazine analizi bu ay parlamentonun yaz tatiline girmesinden önce yayınlanacak.

Reeves, son 72 saat içinde gördüklerinin, genel seçimleri kim kazanırsa kazansın, ikinci dünya savaşından bu yana en kötü koşulları miras alacağı yönündeki önceki uyarılarını "sadece doğruladığını" söyledi.

Seçim kampanyası sırasında hükümetteki İşçi Partisi'nin halka sürpriz vergi artışları getireceğini savunan Muhafazakârlar, incelemenin bu vergi artışlarına bahane sağlayacağını olacağını iddia etti.

KONUT İNŞAATI SÖZÜ

Geçtiğimiz hafta İşçi Partisi'nin ezici seçim zaferinin ardından Sir Keir Starmer tarafından atanan Reeves, İşçi Partisi'nin önümüzdeki beş yıl içinde 1,5 milyon yeni konut inşa etme hedefini yineledi.

Hükümet ayrıca büyük şehirleri çevreleyen yeşil kuşakların sınırlarını da gözden geçirecek ve düşük kaliteli olmasına rağmen korunan alanlarda daha fazla inşaat yapılmasına izin vermeye çalışacak.