İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugünkü toplantısında faizleri yüzde 5,25'te sabit tuttu. Piyasa beklentisi de faizlerin 15 yılın zirvesinde sabit tutulacağı yönündeydi.

Bankada 6 üye faizin sabit tutulması yönünde, 2 üye faizin artırılması yönünde, 1 üye de faizin indirilmesi yönünde oy kullandı. Dört yıl sonra ilk kez BoE toplantısında bir üye faiz indirimi yönünde oy kullandı.

BoE Başkanı Andrew Bailey, faizi düşürmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru kalıcı olarak düştüğüne dair daha çok kanıta ihtiyaçları olduğunu söyledi. Bailey, fiyat baskılarının kontrol altına alınması için daha gidilecek yol olduğunu söyledi.

İngiltere'de aralıkta manşet enflasyon yüzde 4, çekirdek enflasyon yüzde 5,1, hizmet enflasyonu yüzde 6,4 olarak hesaplanmıştı.

"İŞLER DOĞRU YILDA İLERLİYOR" 

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, BoE'nin politika faiz kararının ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Andrew Bailey, Banka'nın, enflasyonun hedeflenen yüzde 2 seviyesine düşürüleceğinden ve bu seviyede sürdürülebilir şekilde kalacağından emin olmak için daha fazla kanıta ihtiyacı olduğunu söyledi.

BoE Başkanı Bailey, “Fiyat istikrarı sağlıklı ekonominin temelidir ve enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine çekmeliyiz, bunu da yapacağız.” dedi.

Enflasyonda düşüşün son derece olumlu bir haber olduğunu, geçen yılki seviyelerine göre enflasyonun 2023 Aralık'ta yüzde 4 seviyesine kadar gerilediğini hatırlatan Bailey, “İşler doğru yolda ilerliyor.” ifadesini kullandı.

İngiltere Merkez Bankasının olası faiz kararının, oluşacak verilere bağlı olacağının altını çizen Bailey, şöyle konuştu:

* Henüz faizleri indirebileceğimiz bir noktada değiliz. Asıl konu, para politikasını ne kadar süreyle kısıtlayıcı tutacağımız ancak Banka'nın bir sonraki adımının ne olacağı ve gelecek toplantıda ne karar alacağı konusunda spekülasyon yapmak istemiyoruz.

* Sıkı para politikası duruşumuzu gereğinden uzun da sürdürmeyeceğiz. Faizi indirmek için enflasyonun yüzde 2'ye geldiğini görmemize gerek yok ancak gidişatın o yönde olduğundan emin olmamız için daha fazla kanıta ihtiyacımız var.