İngiltere Futbol Federasyonu, Premier Lig'de oynanan ve 3-3 berabere biren Manchester City-Tottenham maçına damga vuran pozisyon sonrası flaş bir karara imza attı.

Nefes kesen maçın son anlarında Manchester City'nin öne geçme fırsatını son düdükle birlikte bitiren hakem Simon Hooper'ın kararı ülkede bir skandal olarak yorumlanmıştı. 

BARİZ GOL ŞANSINI KESMİŞTİ

Tüm dünyada gündem olan o pozisyonda hakem Simon Hooper, Manchester City oyuncusu Grealish'in kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda avantaj durumunu kesmiş ve öncesinde yaşanan pozisyon nedeniyle Manchester City lehine faul düdüğü çalarak oyunu durdurmuştu.

Hooper'ın kararına başta Erling Haaland olmak üzere City oyuncularının tamamı yoğun tepki göstermişti. Bariz gol şansını faul gerekçesi ile durdudan Hooper'a olan öfke Ada basınını sallamıştı. 

FATURAYI CITY'E YOLLADILAR

Yaşananların ardından İngiliz federasyonu çok konuşulacak bir karara imza attı ve faturayı Manchester City'e kesti.

Federasyondan yapılan açıklamada; "Manchester City, 3 Aralık Pazar günü Tottenham Hotspur ile oynanan Premier Lig maçında oyuncularının bir maç görevlisinin etrafını sarmasının ardından 120.000 Sterlin para cezasına çarptırıldı" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan yapılan açıklamada Manchester City Kulübü'nün oyuncularının uygunsuz bir şekilde davrandıklarını kabul ettiği de yer aldı.

Yan hakemin bayrak kaldırmamasına rağmen, Hooper'ın neden oyunu durdurduğu tartışma konusu olurken, Erling Haaland hakeme çok sert tepki göstermiş hatta küfür ettiği anlar kameralara takılmıştı.

PEP GUARDIOLA: BU HAREKETİ ANLAMADIM

Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola, maçtan sonra yaptığı açıklamada, dördüncü hakem Anthony Taylor ile arasında yaşananları anlatırken, "Komutanların efendisi Anthony Taylor her şeyi bilir. Ama bu pozisyonla ilgili bir şey söyleyemedi" ifadelerini kullandı.

Hakemin oyunu devam ettirdikten sonra faul düdüğü çalmasını anlamadığını söyleyen İspanyol teknik adam, "Görüntüye baktığınızda, hakem önce oyunu devam ettiriyor ve sonra pas atıldıktan sonra düdüğünü çalıyor. Benim anlamadığım hareket bu" dedi.