ABD’de yaşayan 78 yaşındaki büyükanne Ruby Johnson’a, polisin çalıntı bir kamyonu bulmak için bir iPhone uygulaması kullanması ve burada gerçekleşen yanlışlık sebebiyle evinin SWAT timi tarafından aranmasının ardından 119 milyon TL (3,76 milyon dolar) ödül verildi.

Johnson, Ocak 2022'de megafondan elleri yukarıda evden çıkmasını talep eden bir ses duyduğunda duştan yeni çıkmıştı.

Bornoz giymiş emekli posta işçisi ön kapıyı açtığında ön bahçesine park etmiş zırhlı bir araç ve personelle karşılaştı.

Diğer polis araçları caddede sıralanmıştı ve tam askeri kıyafetli ve tüfekli polisler dışarıda duruyordu.

Kadına; içinde dört yarı otomatik tabanca, bir tüfek, bir tabanca, iki insansız hava aracı, 4.000 dolar nakit ve bir iPhone bulunan çalıntı bir kamyonun sahibinin polis tarafından Johnson'ın evi için arama emri çıkardığı söylendi. Polis iPhone'daki "Bul" uygulamasını kullanarak adrese geldi ama sonra uygulamanın yanlış gösterdiği ortaya çıktı. 

Johnson'ın evi arandı ancak suç faaliyetine ilişkin hiçbir kanıt bulunamadı. Sonrasında da "fiziksel ve duygusal zararla" karşı karşıya kaldığını söyleyen Johnson, polislere dava açtı.

Dava, arama emrini yanlışlıkla aldığı iddia edilen Dedektif Gary Staab ve arama emrini onaylayan amiri Çavuş Gregory Buschy aleyhine açıldı.

Staab'ın, Bul uygulamasının kesin olmadığını ve yalnızca bir telefonun nerede olabileceğine ilişkin genel bir konum sağladığını belirtmediği iddia ediliyor.Jüri, sanıkların geçerli bir neden olmadan veya uygun bir soruşturma olmaksızın tutuklama emri alarak Colorado anayasasını ihlal ettiklerini tespit etti. Johnson'a 1,26 milyon dolar tazminat ve 2,5 milyon dolar cezai tazminat ödenmesine karar verildi.

Dava, George Floyd'un ölümünün ardından 2020 yılında Colorado'da kabul edilen bir hüküm uyarınca açıldı. Buna göre, eyalet anayasasını ihlal eden bireysel polis memurlarına eyalet mahkemesinde dava açma hakkı tanınıyor.