Irak’ın batısındaki ABD askerlerinin de bulunduğu Enbar vilayetindeki Ayn el-Esed Üssü’ne çok sayıda füzeyle saldırı düzenlendi.

Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, "saldırılar sonucunda ABD personelinin hafif, Irak güvenlik güçlerininse ağır şekilde yaralandığını" söyledi.

Yetkili, bölgeden gelen ilk raporları işaret ederek üssün balistik füzelerle vurulduğunu ancak, saldırıda roketlerin de kullanılmış olma ihtimalinin değerlendirildiğini kaydetti.

Irak Başbakanı Askeri Sözcüsü General Yahya Resul de yaptığı yazılı açıklamada, Şii milis grupların ülkedeki ABD üssüne düzenlediği saldırıda bir Iraklı askerin yaralandığını duyurdu.

SALDIRIYI ÜSTLENDİLER

"Irak'ta İslami Direniş" grubu, yaptığı yazılı açıklamada, Enbar şehrindeki Ayn el-Esed Üssü'ne yönelik füze saldırılarını üstlendi.

Şii milisler, Irak'taki ABD hedeflerini hedef almaya devam edeceklerini kaydetti.

ABD ÜSLERİNE SALDIRILAR

Irak'ta İran yanlısı Şii milislerin içinde yer aldığı "Irak İslami Direniş" adlı grup, "Gazze’deki saldırılara yanıt olarak", ABD ve öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bulunduğu üslere sık sık saldırılarda bulunduğunu duyuruyor.

Bu çerçevede Enbar'daki Ayn el-Esed Askeri Üssü, Erbil'deki Harir Hava Üssü, Bağdat'taki Victory Askeri Üssü ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınındaki ABD üssü defalarca bomba yüklü İHA'lar ile hedef alındı.