İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetinin helikopter kazasında yaşamını yitirmesinden sonra 28 Haziran'da yapılacak seçimler öncesinde adaylar gündem olmaya devam ediyor. 

Geçen hafta seçimlerde aday adayı olma kararı alan ve resmi başvuru sürecini tamamlayan Zühre Elahiyan da gündemden düşmüyor. 

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'in en sıkı destekçilerinden biri olan ve İran meclisinde yaptığı radikal çıkışlarla tanınan Elahiyan'ın, "ehliyet" sahibi olup olmadığına Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne bağlı Denetleme Heyeti karar verecek.

Mart ayında Kadın, Yaşam, Özgürlük Hareketi'ne mensup eylemciler için ölüm cezası talebinde bulunmuş ve bu sebeple Kanada tarafından yaptırıma maruz kalmıştı. Yasalar gereği İran'da kadınların cumhurbaşkanı olması yasakken, eğer yasalarda "erkekler" anlamına gelen kelime "bireyler" ya da "insanlar" olarak çevrilirse cumhurbaşkanlığı sürecinin önü açılacak.

Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Elahiyan, "Hükümetimin sloganı 'sağlıklı hükümet, sağlıklı ekonomi ve sağlıklı toplumdur. Sağlıklı bir hükümet kendisini ülkedeki tüm işlerin sorumlusu görmek yerine gençliğin kapasitesini kullanmalı ve bu yolla yeni bir yönetim biçimi sunmalıdır" demişti.​​​​​​

Tıp doktoru olan Zohre Elahiyan, İran Meclisi'nin önceki döneminde Tahran, Rey, Şemiranat, İslamşehr ve Perdis seçim bölgelerinden milletvekili seçilmişti. Meclis'te İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Elahiyan, Şubat 2023'te Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım listesine alınmıştı.

YARIŞTAN ÇEKİLME KARARI ALDI

Elahiyan bugün yaptığı açıklamada ise 28 Haziran'da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçimi için yaptığı adaylık başvurusunu geri çektiğini duyurdu. Elahiyan, X sosyal medya platformu hesabından yaptığı paylaşımda, adaylık başvurusuna ilişkin açıklamada bulundu.

İran'da yapılacak 14. cumhurbaşkanlığı seçimi için 1 Haziran'da adaylık başvurusunda bulunan Elahiyan, "adaylar arasında kararlı ve uzman devrimci güçlerin olduğunu" göz önünde bulundurduğunu belirterek "devrim cephesinde birliğin sağlanması için başta kadınlar olmak üzere seçimlere azami katılım sağlanması" çağrısı yaptı.

Elahiyan, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, kadınların önemli yönetim pozisyonlarında bulunması konusundaki "olumlu görüşüne" teşekkür ederek adaylıktan çekildiğini ifade etti.

ADAYLIK SÜRECİ NASIL İLERLEYECEK?

Adaylık başvurusu yapan kişilerin seçime katılmak için "ehliyet" sahibi olup olmadıklarına Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne bağlı Denetleme Heyeti karar verecek. Konsey, Cumhurbaşkanlığı, İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerine katılacak aday adayları, Anayasa'ya göre, "rejimin değerlerine bağlılıkları" yönünden değerlendiriyor.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in temsil ettiği "Velayet-i Fakih makamına ve İslami değerlere bağlılıklarında kusur bulunan" kişilerin adaylıkları reddediliyor.