İran Meclisine geçen hafta sunulan, cuma gününün yanı sıra hafta sonu tatil gününe perşembe gününün eklenmesi tasarısı, iş insanları ve toplumun belli bir kesiminin cumartesiyi talep etmesinin ardından tartışmalara yol açtı. 

İran Meclisi Sosyal İşler Komisyonu, geçen günlerde hafta tatilinin 2 güne çıkartılması, cuma gününün yanı sıra perşembe gününün de tatil ilan edilmesine ilişkin yasa tasarısı sundu. 

Ülkede hafta tatili halihazırda cuma tam gün, perşembe yarım gün şeklinde. Bu durum dünya genelinde cumartesi ve pazar günleri tatil olması nedeniyle uluslararası ticarete sekte vurduğu gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor. 

Bazı muhafazakarlar, perşembe gününü kültürel ve dini açıdan tatil olmaya daha uygun görürken, özellikle iş insanları, uluslararası ticaretle entegrasyonun sağlanması açısından cumartesi gününün tatil edilmesini istiyor. 
 
Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Fars Haber Ajansı (FHA) konuya ilişkin haberinde, cumartesi gününün tatil edilme taleplerini "siyonizmin taktiği" olarak yorumladı. FHA, "Cumartesinin tatil edilmesi taslağı, Siyonizmin taktiği mi? Yoksa kara cahillik mi?" başlıklı yazıda, cumartesinin Yahudi geleneklerinde tatil olduğunu ve bunu İran'daki gizli Yahudilerin talep ettiğini öne sürdü. 

Bir önceki dönem hükümet sözcüsü Ali Rebii'nin yaklaşımı ise cumartesi gününün tatil olması yönünde. Reformistlere yakınlığıyla bilinen Rebii, 22 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Cumartesi yerine perşembe gününün tatil edilmesini istemek, ülkedeki 'kalkınma ve ilerlemeye' muhalefet taraftarlarının refleksidir" dedi. 

İran Ticaret Odası Başkanı Ali Şeriati de ülke lideri Ali Hamaney'e hitaben kaleme aldığı mektubunda, ülkenin ekonomik çıkarları yönünden daha uygun olması gerekçesiyle cumartesi gününün tatil edilmesini istedi. 

Mecliste hükümeti destekleyen milletvekillerinin çoğunluğunun da tasarıyı cumartesi gününün tatil edilmesi yönünde destekleyecekleri belirtildi.