Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ilinde Fırat Nehri'nin batı yakasındaki İran destekli gruplar, ABD güçlerinin de bulunduğu Koniko Gaz Tesisi'ne roket saldırısı düzenledi.

Deyrizor'daki üssün bulunduğu bölgede dumanlar yükselirken, saldırıda herhangi bir kayıp yaşanıp yaşanmadığı açıklanmadı.

Aidiyeti bilinmeyen hava araçları, dün, Deyrizor'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad saflarında yer alan İran destekli gruplara ait askeri araçları Suriye-Irak sınırında hedef almıştı.

ABD TAKVİYE GÖNDERDİ

Bölgedeki üslere sık sık saldırı yaşanırken ABD güçlerine ait konvoy, önceki gün Irak ile Suriye arasındaki El-Velid Sınır Kapısı'ndan Haseke'ye giriş yapmıştı. Yaklaşık 40 araçtan oluşan tank ile yakıt tankerleri taşıyan konvoy, ilin kuzeybatı kırsalında ABD güçlerine ait Kasrek üssüne ulaşmıştı.

ABD ÜSLERİNE SALDIRILAR

Haseke ve Deyrizor'da ABD ordusunun üsleri, yılbaşından bu yana sık sık roket ve aidiyeti bilinmeyen kamikaze İHA'larla hedef alınıyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları, ABD destekli terör örgütü PKK/YPG'nin işgalinde, il merkezi ve diğer kırsal bölgeler ise Suriye ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor.