İran'ın ikinci büyük şehri Meşhed yakınlarında açılan Devrimci Çocuklar İçin Oyunlar Şehri, eğlence parkı olarak faaliyet gösteriyor.

Ücretsiz olan eğlence parkı, 8 ila 13 yaşları arasındaki erkek çocukların gelip birbirleriyle “askercilik oynamasını” hedefliyor.

Eğlence parkındaki ilgi çekici yerler arasında İran’ın düşmanları olan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hedefi ve ABD bayraklarına plastik mermi atma gibi aktiviteler yer alıyor. 

Rahatsız edici çocuk tema parkı eylül ayında açıldı ve hükümet tarafından işletiliyor.

Çocuklar, 1980-1988 yılları arasında süren İran-Irak savaşını öğrenirken askeri kıyafetler giyip AK47'lerle oynayabilirler.

Ziyaretçiler ayrıca duvarlara tırmanmak ve dikenli tellerin altından geçmek gibi aktivitelere de katılabilirken, personel de o sırada emirler yağdırıyor.

ÇOK FAZLA TALEP VAR

Eğlence parkı o kadar çok popülerlik görüyor ki, talebe yetişebilmek için parkın genişletilmesi gündeme alındı.

Kültür Merkezi Müdürü Hamid Sadeghi, İran Raja News'e verdiği röportajda tuhaf parktan, "Çocuklar, düşmanla savaşmayı simüle eden çeşitli yolları görüyor ve bazı yerlerde çocuklar, simüle edilmiş bir düşmana plastik top mermileriyle ateş etmek, aynı zamanda plastik mermilerle bir tüfeği (bir heykele) nişan alıp ateş etmek gibi basit savaş yöntemlerini öğreniyorlar."  

"Daha sonra çocukların gözleri bağlanıyor ve yapboz şeklindeki İsrail bayrağına bir top atıp onu devirmeleri ve ardından İran bayrağından oluşan bir yapboz yapmaları isteniyor." şeklinde konuştu.