İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'ndaki (WEF) bir oturumda konuştu.

İran'ın son günlerde Irak, Suriye ve Pakistan topraklarına düzenlediği füze saldırılarının "İsrail'in Gazze'ye saldırılarıyla ilgili değil terörle mücadele" kapsamında gerçekleştirildiğini savunan Abdullahiyan, "Irak ve Pakistan'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız ancak ulusal güvenliğimizin tehdit edilmesine müsaade etmeyiz" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin Irak'ın Erbil kentine saldırısında Mossad ajanlarının hedef alındığını söyleyen eden Abdullahiyan, Tahran'ın İsrail istihbarat teşkilatı Mossad'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki faaliyetleri hakkında Irak'la istihbarat paylaştığını söyledi.

Abdullahiyan, Pakistan topraklarına düzenlenen saldırıya ilişkin ise hiçbir Pakistan vatandaşının hedef alınmadığını savundu.

“ÖRGÜT, İSRAİL İLE BAĞLANTILI”

İran'ın güneydoğusundaki Rask kentinde 12 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen Ceyşu'l Adl adlı örgütün Pakistan sınırındaki kamplarını hedef aldıklarını aktaran Abdullahiyan, söz konusu örgütün İsrail ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Abdullahiyan, saldırıdan önce Pakistanlı yetkililerle söz konusu örgüte karşı önlem alınması için defalarca görüştüklerini aktardı.

İRAN’IN SALDIRILARI

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 15 Ocak'ta yaptığı açıklamalarla, terörle mücadele adı altında Suriye ve Irak topraklarındaki hedeflere balistik füzelerle saldırılar düzenlediğini duyurmuştu.

Suriye'de terör örgütü IŞİD’e ait hedefler ile Erbil'de İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'a ait olduğu iddia edilen bir binanın balistik füzelerle hedef alındığı aktarılmıştı.

Saldırıların, terör örgütü IŞİD’in üstlendiği Kirman'daki canlı bomba saldırısı, Rask kentinde güvenlik güçlerini hedef alan saldırı ile Suriye'de Devrim Muhafızları Ordusunun üst düzey komutanlarından Razi Musevi'nin öldürüldüğü saldırılara karşı gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili açıklamasında ise İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Erbil'deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füze saldırısı gerçekleştirdiği ve saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Irak Dışişleri Bakanlığı da saldırılara tepki olarak İran'ın Bağdat'taki Maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak Tahran'a protesto notası vermişti.

İran'ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, dün yayınladığı haberde, Pakistan topraklarında yer alan Ceyşu'l Adl örgütünün kamplarının füze ve insansız hava araçlarıyla hedef alındığını duyurmuştu. İranlı yetkililer ise konuya ilişkin açıklama yapmamıştı.

TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ GERİ ÇEKİLDİ

Pakistan Dışişleri Bakanlığından saldırıların ardından yapılan açıklamada, İran'ın, sınırdaki Beluçistan eyaletinin Panjgur bölgesine hava saldırısı düzenlediği ve saldırıda 2 çocuğun hayatını kaybettiği, 3 kız çocuğunun yaralandığı ifade edilmişti.

Açıklamada, Pakistan'ın egemenliğinin bu şekilde ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu ve ciddi sonuçlar doğurabileceği aktarılmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç da İran'ın Pakistan'ın egemenliğini ihlal etmesinin ardından Tahran Büyükelçisi'ni geri çağırdıklarını ve tüm üst düzey ziyaretlerin iptal edildiğini bildirmişti.

CEYŞU’L ADL ÖRGÜTÜ

İran'da terör örgütü kabul edilen "Ceyşu'l Adl", "Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu" öne sürerek, ülkenin güneydoğusundaki Pakistan sınırında yer alan Sistan-Beluçistan eyaletinde zaman zaman İran'a karşı silahlı eylemler düzenliyor.

Örgüt, 15 Aralık'ta Sistan-Beluçistan eyaletinde bir polis merkezine düzenlenen ve 12 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenmişti.

Aynı bölgede 10 Ocak'ta bir karakola düzenlenen ve 1 polisin hayatını kaybettiği saldırıyı da Ceyşu'l Adl örgütü üstlenmişti.