İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin geçen ay helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından dün düzenlenen seçimde, reformcuların tek adayı Mesud Pezeşkiyan yarışı ilk sırada tamamlayarak Said Celili ile ikinci tura kaldı.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi'ne göre, adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince en çok oy alan reformist Pezeşkiyan ile muhafazakar Celili ikinci turda yarışacak. Pezeşkiyan'ın oyu yüzde 42,5 olurken Said Celili'nin oyu yüzde 38,6 olarak açıklandı.

Diğer iki adaydan Muhammed Bakır Kalibaf yüzde 13,8 ile üçüncü, Mustafa Purmuhammedi ise yüzde 0,8 ile dördüncü sırada yer aldı. 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak.

KATILIM DİBİ GÖRDÜ

Katılımın yüzde 40 civarında kaldığı seçim, ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu. Ülkede 18 Haziran 2021'de yapılan seçimler, o tarihe kadar en düşük katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimleri olmuş ve katılım yüzde 48,8'de kalmıştı.

Said Celili yarışı ikinci sırada tamamladı

 

Bu arada ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinin Rask kentinde, cumhurbaşkanlığı seçiminde oy sandıklarını taşıyan araca yapılan silahlı saldırıda 2 kişi öldü.

MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

Azeri Türk'ü olan milletvekili Pezeşkiyan, Uzmanlar Konseyi tarafından onaylanan ve reform yanlıları tarafından desteklenen tek ılımlı aday olarak öne çıkmıştı. Bazı analistler, daha önce adaylığı engellenen Pezeşkiyan'ın onaylanmasının, özellikle Türk kökenli nüfus ve azınlıklar arasında seçime katılımı artırma amacı taşıdığını belirtmişti.

Kalp cerrahı olan 70 yaşındaki Pezeşkiyan, 2001-2005 yılları arasında reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde sağlık bakanı olarak görev yaptı ve 2008'den bu yana parlamentoda yer alıyor. 

Okullarda Türkçe eğitimi destekleyen, annesi de Kürt olan Pezeşkiyan'ın mitinglerinde Azerice şarkılar çalınması dikkat çekmişti. Eski Cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ile Hasan Ruhani, eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif gibi isimlerin açık desteğini alan Pezeşkiyan, seçim kampanyalarında, ülkedeki "etnik ve mezhebi ayrımcılık" ile zorunlu başörtüsü sorununa vurgu yaptı ve ekonomi ile adalet konusundaki sorunları çözeceğini vaat etti.

İran'da Türk kökenli nüfusun sayısı tahminlere göre 30 milyonu aşıyor.