Koç Üniversitesi'nin öğrenci yurdunda üniversiteli Feridun B.'nin, aynı odayı paylaştığı Hasan Ege K. ve Arda D. tarafından Kürt ve Alevi olduğu gerekçesiyle ırkçı saldırı ve hakarete maruz bırakıldığı iddiası gündeme gelmişti. 

Soruşturmaya hem ses kayıtları hem de bilirkişi raporu girdi. Şimdi de iddianame hazırlandı. Davalı ve davacı üç ismin de ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi. 

NEŞTERLE YARALADI

Feridun B.’nin Arda D. ve Hasan Ege K. ile yurtta oda arkadaşı olduğu belirtilirken, Hasan ve Arda’nın kendisini alevi olması nedeniyle odadan atmak istedikleri vurgulandı. İddianamede bununla birlikte etnik köken, dini inancı nedeniyle Feridun B’nin hakarete maruz kaldığı da belirtilen bir diğer husus. Yine Feridun B.’nin ütü basma tehdidine ve neşterle yaralamaya da maruz kaldığı iddianamede yer aldı. 

Savcı, Arda D.’nin yasa gereği silahtan sayılan neşterle Feridun B.’yi yaralaması nedeniyle cezalandırılmasını istedi. Hasan Ege K. hakkında ise sıcak ütü buharı ve kemerle Feridun B’ye karşı kasten yaralama suçunu işlediği; alevi olması nedeniyle Feridun B.’ye karşı söylediği sözlerde hakaret suçunu işlediği ortaya kondu.

CİNSEL TACİZ SUÇLAMASI

Yargılamaya muhtaç olduğu anlaşılan bir diğer durum ise Feridun B.’nin Arda D.’nin kalçasına, koluna, omzuna dokunarak cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıydı. Bu konuyla birlikte savcı, Feridun B.’in Hasan Ege K.’ya karşı da cinsel taciz suçu işlediğini, bu konuda yargılanması gerektiğini belirtti. 

Feridun B.’nin eşcinsel olduğuna yönelik aşağılayıcı ifadelerle ilgili ise ceza istenmedi. Davaya konu üç kişi hakkında da ayrı ayrı suçlardan ceza istenirken haklarında tedbir kararı uygulanması talep edildi.