31 Mart 2024 yerel seçimleri sonuçlarının ardından iş dünyasından seçim yorumları gelmeye başladı. 

İSO, İTO, TOBB ve TÜSİAD yaptıkları değerlendirmelerde seçimsiz bir döneme girildiğine dikkat çekerek artık ekonomi politikalarına ve reformlara odaklanılması gerektiğini kaydetti.

İşte iş dünyasından gelen seçim yorumları...

İSO BAŞKANI: EKONOMİYE ODAKLANMAK GEREKİYOR

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan seçim sonuçlarının ardından X hesabından yaptığı paylaşımda seçim nedeniyle ekonomik reformalara yönelik temponun beklenen düzeyde olmadığını, seçimin geride kalmasıyla ekonomiye ve sorunlara odaklanmak gerektiğini kaydetti.

Bahçıvan paylaşımının tamamında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemiz bugün Yerel Seçim sürecini örnek bir demokratik kültür ve olgunlukla tamamladı. Muhtelif defalar ifade ettiğim gibi seçimler bir bayrak yarışıdır. Bugünkü bayrak yarışının münferit bazı hadiseler dışında huzur içinde gerçekleşmiş olması demokrasimiz adına sevindirici ve çok kıymetlidir.

Seçim nedeniyle ekonomiye ve bu alandaki reformlara yönelik tempo maalesef arzu edilen seviyede olmadı. Artık çok ivedi bir şekilde ekonomiye ve sorunlara odaklanmak gerekiyor.

Yerel Seçim sonuçlarının başta İstanbul olmak üzere memletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye'nin yıldız şehiri İstanbul'a yeniden Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nu kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."

İTO BAŞKANI: ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de X hesabından yaptığı paylaşımda önümüzdeki dönemde enflasyon ve yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Avdagiç "İş dünyası olarak Türkiye’nin bu seçimden sonra uygulanmakta olan ekonomik programa odaklanması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerine yer verdiği paylaşımında şunları söyledi:

"Türkiye bir seçimi daha aklıselim ve demokratik bir olgunlukla geride bıraktı.

Seçim sonuçlarının şehrimiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, seçilen belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum.

İş dünyası olarak Türkiye’nin bu seçimden sonra uygulanmakta olan ekonomik programa odaklanması gerektiğine inanıyoruz.

Önümüzde dönem, enflasyon ve yapısal reformların hayata geçirilmesi başta olmak üzere birçok sorunla kalıcı, sürdürülebilir ve rasyonel bir mücadele için çok iyi değerlendirilmelidir.

Bu sayede, çevresinde çatışma ve savaşların kol gezdiği Türkiye, daha da güçlenen ekonomisi ve demokrasisiyle güvenli bir liman olmayı sürdürecektir.

İş dünyası olarak, üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, tüm gücümüzle yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama devam edeceğiz."

TÜSİAD YAPISAL REFORMLARA DİKKAT ÇEKTİ

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) da seçimin ardından açıklamlarda bulundu.

TÜSİAD'ın resmi X hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Demokrasinin temel unsurlarından yerel yönetim seçimlerini geride bıraktık. Görevlerine başlayacak belediye başkanlarımızı ve yerel yöneticilerimizi kutluyoruz.

Yerel yönetimlere kentlerde tüm vatandaşlarımız için yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, iyi yönetişim ve etkin hizmet sunumuna yönelik çalışmalarında başarılar diliyoruz. Başta afet yönetimi olmak üzere tüm konularda merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında işbirliğinin güçlendiği bir dönem olmasını temenni ediyoruz.

Yerel seçimlerin ardından ekonomimizi, demokrasimizi ve hukuk sistemimizi güçlendirecek yapısal reformlara hızla odaklanarak daha gelişmiş, saygın, adil ve çevreci Türkiye hedefine ulaşmak üzere elbirliğiyle çalışmalıyız."

TÜRKONFED: GERÇEK GÜNDEMİMİZ EKONOMİYE DÖNMELİYİZ

Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, "Artık gerçek gündemimiz olan ekonomiye dönmeliyiz." ifadesini kullandı.

Sönmez, yaptığı yazılı açıklamayla Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin sonuçlarını değerlendirdi.

Demokratik bir olgunluk içinde geçen seçimlere katılan tüm partileri tebrik eden Sönmez, şunları kaydetti:

"Artık gerçek gündemimiz olan ekonomiye dönmeliyiz. Ülkemizin en büyük bağımsız iş dünyası örgütü TÜRKONFED olarak her zaman olduğu gibi bu süreçte de elimizi taşın altına koymaya; kamu, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında köprü vazifesi görmeye hazırız. 

Seçim sonuçları, ülkemizin demokratik yapısının gücünü ve çeşitliliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel'in seçim sonuçlarına ilişkin itidalli, halkın her kesimini kucaklayan, birlik ve beraberliği vurgulayan mesajlarını da memnuniyetle karşılıyoruz."

SABANCI'DAN SEÇİM MESAJI

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye'nin yerel seçimleri "barış içerisinde tamamlamasının herkes için memnuniyet verici" olduğunu kaydeden Sabancı, "Değişen dünyada, iklim aciliyetiyle birlikte artık yerel yönetimlere düşen görev artmıştır. Tüm seçilmişlerimizin bu görevlerinin bilincinde olması ve dünyadaki dönüşümü yakından takip etmesi, ülkemizin, şehirlerimizin ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırması için son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

Güler Sabancı, yerel seçimlerin geride kalmasıyla önlerinde 4 yıllık seçimsiz bir dönem bulunduğunu kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu kesintisiz dönem enflasyonunu düşürmüş, makro dengelerini kurmuş, sürdürülebilir büyüme yoluna geri dönmeye hazır bir Türkiye ekonomisi için büyük bir fırsattır. Ülke olarak muazzam bir potansiyelimiz var. Bunu gerçeğe dönüştürebilmek için hepimize önemli görevler düşüyor. Mevcut ekonomik programa ve normalleşme adımlarına kararlılıkla devam etmeliyiz. Hep beraber, birlik ve beraberlik içinde bunu başaracağımıza inanıyorum."