Kuveyt'in güneyindeki Mangaf şehrinde işçilerin kaldığı bir binada Çarşamba günü erken saatlerde çıkan yangında en az 49 kişi hayatını kaybetti.

Tümgeneral Eid Rashed Hamad, olayın yerel saatle sabah 6:00'da yetkililere durumun bildirildiğini söyledi. Hamad, "Yangının meydana geldiği bina işçileri barındırmak için kullanılıyordu ve orada çok sayıda işçi vardı. Düzinelerce kişi kurtarıldı, ancak ne yazık ki yangından çıkan dumanın solunması sonucu çok sayıda ölüm meydana geldi" dedi.

Hamad yaptığı açıklamada, binada çok sayıda işçinin uygunsuz şartlarda barındığına dikkat çekerken işçilerin hangi meslek kolunda çalıştığını ya da geldikleri ülkeler hakkında bir bilgi paylaşmadı.

Daha sonra Kuveyt İçişleri Bakanlığı X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, yangın sonucu 49 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bakanlık Adli Kanıtlar Müdürü Tümgeneral Iyd Raşid Uveyhan'ın olaya ilişkin açıklamasına göre, yerel saatle 06.00'da Mankaf bölgesinde yangın çıktığına ilişkin ihbar üzerine ekipler bölgeye sevk edildi.

Uveyhan, Mankaf bölgesindeki iki binada çıkan yangında, sivil savunma ve sağlık ekiplerinin müdahalesiyle 11 kişinin kurtarıldığını 15 yaralının da hastaneye sevk edildiğini duyurdu.

Can kayıplarının çoğunun dumandan etkilenme sonucu meydana geldiğini belirten Uveyhan, yangının neden çıktığının araştırıldığını belirtti.

Yerel medyada yer alan haberlerde ise yangının çıktığı iki binada çok sayıda yabancı uyruklu işçinin olduğu ifade ediliyor.