İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu.

Amerikan medyası ise İsrail'in İran topraklarına yönelik bir saldırı düzenlediğini bildirdi. 

Adı açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırılan haberlere göre İsrail, yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde İran'a yönelik bir karşı saldırı düzenledi. ABC News, İsrail'in aynı zamanda Suriye ve Irak'ta da bazı bölgeleri vurduğu yönündeki iddiaların doğrulanmadığını kaydetti.

New York Times (NYT) gazetesinde yer alan ve İsrailli yetkililere dayandırılan haberde, "İsrail ordusunun İran'a yönelik bir saldırı düzenlediğini doğruladığı" iddia edildi.

CNN'e konuşan ve adı açıklanmayan bir ABD'li yetkili, İsrail'in saldırıdan önce, "İran'a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini" perşembe günü haber verdiğini ve ABD'nin bu saldırıyı "desteklemediğini" kaydetti.

İSRAİLLİ BAKANDAN TEK KELİMELİK MESAJ

İsrail ordusu ise, İran'ın İsfahan eyaleti yakınlarında yaşanan patlamalara ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. 

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, X hesabından, ülkesinin İran'a düzenlediği iddia edilen saldırıyı yetersiz bulduğunu ifade ederek "Zayıf" mesajını paylaştı.

İran hafta sonu İsrail'e İHA ve füze saldırısı düzenlemişti ve bu saldırının ardından İsrail'in nasıl bir tepki vereceği izleniyordu.

NÜKLEER TESİSİN BULUNDUĞU BÖLGE

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen yarı resmi Fars Haber Ajansı, İran’ın orta kesiminde yer alan, aynı zamanda nükleer tesise de ev sahipliği yapan İsfahan şehrindeki 8. Ana Jet Üssü yakınlarında patlama sesi duyulduğunu bildirdi. 

İran devlet televizyonu da İsfahan’da çok sayıda insansız hava aracının hava savunma sistemi tarafından vurulduğu haberini geçti. 

Yarı resmi Mehr Haber Ajansı ise yerel saatle 04.00 dolaylarında İsfahan 8. Ana Jet Üssü civarında 3 mini İHA'nın alçak irtifa hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildiğini aktardı. 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’daki nükleer tesislerde herhangi bir hasarın meydana gelmediğini duyurdu. 

İRAN: FÜZE SALDIRISI YOK 

İran ordusunun üst düzey komutanlarından Siavosh Mihandous İsfahan'da gece boyunca duyulan gürültünün şüpheli bir cismi hedef alan hava savunmasından kaynaklandığını açıkladı. Mihandaus olayın herhangi bir hasara yol açmadığını söyledi.

İranlı devlet yetkilileri de, Reuters'a yaptıkları açıklamada patlamaların nedeninin füze saldırısı olmadığını bildirdi.

Press TV'ye konuşan İranlı kaynaklar ülkeye dışarıdan bir saldırı olmadığını belirtti. Bir İranlı uzman, mini İHA'ların ülkeye sızan grup tarafından gönderildiğini savundu.

Bazı İranlı yetkililer ise İHA saldırılarının arkasında kimin olduğunun bilinmediğini ve İsrail'e bir misillemenin şu anda gündemde olmadığını belirtti.

UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI

Güvenlik kaynakları patlamaların ardından İran Ulusal Güvenlik Konseyinin acil toplantı yaptığını kaydetti.

İran resmi ajansı IRNA da haberinde, ülkenin bir çok yerinde hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini, Tebriz’in kuzeybatı bölgesinde hava savunma sisteminin şüpheli bir hedefi tespiti sonucu ateşlendiğini duyurdu. 

Patlamaların ardından, İran Devlet Televizyonu ülke genelinde tüm uçuşların askıya alındığını duyurdu. 

SURİYE'YE HAVA SALDIRISI

Bu arada Suriye devlet medyası, İsrail'in Suriye'nin güneyine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. 

İsrail'in Suriye'deki askeri noktaları vurduğu belirtildi.