16 Şubat’a vizyona giren ‘Zaferin Rengi’ filmi 1918-1923 yılları arasında yaşanmış gerçek olaylara dayanan, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu’da başlatılan Milli Mücadele’nin, işgal altındaki İstanbul’da büyümesini ve futbol zaferleriyle kenetlenip, moral bulan Türk halkının bağımsızlık direnişini konu alıyor. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve filmin yapımcısı ve yönetmeni Abdullah Oğuz’un ev sahipliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen İstanbul galasından hemen sonra Başkent Ankara’ya giden film ekibi ardından gerçekleşen İzmir ve Almanya galalarında da büyük bir coşkuyla karşılandı.

Milli Mücadele ve Fenerbahçe tarihinin önemli isimleri “Zaferin Rengi” filmiyle hayat buldu. 

İŞTE OYUNCU KADROSU

Milli mücadeleyi, spor tarihimizin en efsanevi başarılarından olan General Harington Kupası’nın etrafında gelişen bir hikayeyle anlatan filmde, Fenerbahçe Kulübü’nün rolü de ön plana çıkarılıyor. Filmin ana kahramanı olan, Fenerbahçe’nin kurucu üyesi ve efsane kaptanı Galip Bey’i (Galip Kulaksızoğlu) yeni neslin yetenekli oyuncularından Kubilay Aka canlandırırken, Mustafa Kemal Atatürk rolünde Yiğit Özşener’i, Peyker rolünde de Gülper Özdemir’i izliyoruz.

Filmde Nejat İşler (Sabri Toprak), Timuçin Esen (Topkapılı Cambaz), Yiğit Özşener (Mustafa Kemal Paşa), Gonca Vuslateri (Vera), Yılmaz Bayraktar (Yüzbaşı Bennett) ve Birce Akalay (Halide Edib Adıvar) da dönemin sembol siyasetçilerine, aydınlarına, askeri figürlerine ve Türk futbol tarihinin kahraman sporcularına hayat veriyor. Mustafa Kemal’in Samsun’a yolculuğu için vize veren, işgal gücü askeri Yüzbaşı John G. Bennett karakterini ise Yılmaz Adam Bayraktar canlandırıyor.

Yiğit Özşener

‘BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK’

Dekor, makyaj ve kostüm tasarımlarıyla da izleyiciyi bir asır öncesinin İstanbul’una geri götüren filmde Atatürk’ün Fenerbahçe Kulübü’ne yaptığı ziyaret ve Fenerbahçe’nin işgal kuvvetleriyle yaptığı heyecan verici maçlar da yer alıyor. Milli Mücadelenin anlatıldığı filmin Fenerbahçe için ayrı bir önem taşıdığını belirten Abdullah Oğuz, ‘’Bildiğim kadarıyla hiçbir Milli Mücadele filmi bu perspektifte anlatılmamış. Biz futbol üstünden anlattık. 5 yıllık epik bir hikaye anlatıyoruz. Duygu yüklü, iyi bir yapım oldu’’ dedi.