İspanya İçişleri Bakanlığı, bugün ve yarın Madrid'de oynanacak Şampiyonlar Ligi maçlarına yönelik IŞİD tehdidin ardından sükunet çağrısında bulundu ve bu etkinliklerde güvenliği arttırırken emniyet güçleri de tüm alarm ve müdahale sistemlerini harekete geçirdi.

Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde, bu akşam Arsenal-Bayern Münih ve Real Madrid-Manchester City maçları oynanacak. 10 Nisan Çarşamba günü ise, Atletico Madrid-Borussia Dortmund ve Paris Saint Germain-Barcelona karşılaşmaları yapılacak.

İçişleri Bakanlığı bu çağrıyı, terör örgütünün medyada yer alan ve üzerinde "Hepsini öldürün" sloganı ile ikisi Madrid'de (Santiago Bernabeu ve Civitas Metropolitano), biri Londra'da ve biri de Paris'te olmak üzere Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçlarının oynanacağı dört stadyumun adının yazılı olduğu fotoğrafın ardından yaptı.

Kaynaklara göre, devlet güvenlik güçleri "iki spor etkinliğinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak" için Madrid Belediye Polisi'ne ek olarak Ulusal Polis ve Guardia Civil'den 2 binden fazla ajanı içeren bir operasyonel konuşlandırma tasarladı.

Bakanlık görevlendirmelerin koordine edildiğini ve bu tür bir olasılığı önlemek için çeşitli takviye emirlerinin de eklendiği mevcut 5 üzerinden 4. seviye terörle mücadele alarmı için Önleme, Koruma ve Terörle Mücadele Müdahale Planı tarafından sağlanan desteğe sahip olduğunu söyledi.

TÜM GÜVENLİK GÜÇLERİ HAZIRDA

Aynı şekilde İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska başkanlığındaki departman, terör tehdidinin önlenmesi açısından devlet güvenlik güçlerinin tüm erken uyarı ve koruma sistemlerinin yanı sıra tüm müdahale mekanizmalarını hazır ve istekli bir şekilde harekete geçirdiğini de sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanlığı, Hükümet ve güvenlik güçlerinin, hem iki spor etkinliğinin katılımcı ve izleyicilerinin hem de İspanyol vatandaşlarının güvenliğini garanti altına almak için ilgili tüm girişimleri benimsediğini belirtiyor.

Bu arada Madrid'deki hükümet temsilcisi Francisco Martin, maçlar için takviye edilen düzenlemelerin, bu vesileyle yaklaşık 8 bin misafir taraftarı bir araya getirecek iki etkinliğin düzenlenmesiyle başa çıkmak için "istihbarat servisleri ve güvenlik güçleri tarafından belirlenen alarm seviyesine" uygun olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Martin, "İki Şampiyonlar Ligi eleme maçının birbirini takip eden maç günlerinde yapılacak olması elbette büyük bir zorluk teşkil ediyor, ancak daha önce bunun üstesinden başarıyla geldik. Şimdi bunu tekrar gerçekleştirmek için çalışıyoruz." dedi.