Rusya'nın başkenti Moskova'daki ünlü konser salonu Crocus Belediye Binası'na cuma günü düzenlenen ve en az 143 insanın yaşamını yitirdiği ve yüzlerce insanın yaralandığı saldırıdan yeni görüntüler kamuoyu ile paylaşıldı... Yetkililer 145 kişinin yaralandığını açıklarken bu sayının artmasından endişe ediliyor. 

Dört saldırganın kalaşnikof otomatik silahlarla yerel saatle 19.40 sularında gerçekleştirdiği saldırı Rusya'nın 2004'ten beri yaşadığı en korkunç saldırı olarak kayıtlara geçerken saldırıyı üstlenen IŞİD sosyal medya üzerinden yeni görüntüler paylaştı.

BİR ELİNDE BIÇAK BİR ELİNDE SİLAH

Görüntüler saldırıyı gerçekleştiren adamların üzerindeki kameradan ve onların bakış açısıyla çekilirken kendi aralarında konuştukları görülüyor. Teröristlerin ellerinde ağır silahlar bulunurken, teröristlerden birinin elinde sadece bir bıçak olduğu da dikkat çekiyor. 

Videonun tamamı aşırı şiddet yüzünden medya kuruluşları tarafından yayınlanmazken, normal videonun 90 saniye uzunluğunda olduğu belirtildi. Videonun kesilen kısımlarında bazı teröristlerin ellerindeki bıçaklarla sivillerin boğazını kestiği ve ateş açtığı belirtildi.  

SORGU GÖRÜNTÜLERİ ÇIKTI

Öte yandan Rus makamlar saldırganların gözaltına alındığını açıklarken Bryansk bölgesindeki Hatsun köyü yakınlarında yakalanan bir teröristin sorgusunu da Rus devlet televizyonu yayınladı. Channel One'da yayınlanan görüntülerde çok az Rusça konuşabilen bir adam kötü bir İngilizce ile, "Ben para için insanları vurdum" dedi. 

Sorgu görüntülerinde adamın 1 milyon ruble almak için anlaştığı ama sadece bu rakamın yarısı olan 500 bin rubleyi yani yaklaşık 5.425 doları aldığı ortaya çıktı. 

Saldırıdan dört saat sonra kanlı terör eylemini üstlenen IŞİD, bünyesinde bulunan Amaq isimli medya kuruluşu aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Amaq, İslam'la savaşan ülkelere savaş açtığını belirtirken ABD istihbaratının da saldırıdan birkaç hafta önce Rusya'yı uyardığı ortaya çıktı. 

İki hafta önce ABD'nin Rusya Büyükelçiliği, bir açıklama yaparak ülkedeki vatandaşların dikkatli olması uyarısında yapmış ve seyahat uyarısında bulunmuştu.  

IŞİD'in uzantısı olan IŞİD-H, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve İran'ı da kapsayan bir "halifelik" kurma amacında olduğunu duyurmuştu. 

IŞİD-H NEDİR?

IŞİD-Horasan olarak 2013 yılında El-Kaide'nin Irak kolundan ayrılarak oluşan IŞİD'in Pakistan ve Afganistan bölgesindeki ismi olarka ortaya çıktı. Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) uzantısı olarak bilinen ve terör örgütü birçok terör saldırısını da üstlendi.