Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen kanlı terör saldırısını üstlenen IŞİD'in "Rusya'yı neden ve şimdi hedef aldığı sorusu" ülkede tartışma yarattı.

Dünya gündeminin ilk sırasına yerleşen kanlı saldırıyı IŞİD'in Horasan kolu üstlendi. IŞİD'in Afganistan kolu olarak da bilinen IŞİD-Horasan, 2014 yılında ortaya çıkmış, Afganistan'daki birçok saldırıyı üstlenmişti.

Örgüt, Eylül 2022'de Kabil'deki Rusya Büyükelçiliğine yönelik intihar saldırısını da düzenlendiği açıklamıştı.

Saldırının gerçekten IŞİD tarafından düzenlenip düzenlenmediği konusunda tartışmalar olsa da, olay IŞİD'in Rusya'ya yönelik tehditlerini gündeme getirdi.

IŞİD, SON DÖNEMDE RUS TOPRAKLARINDA GÜÇLENİYOR

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, 8 Mart'ta Rusya'daki vatandaşlarına büyük bir terör saldırısı olabileceği uyarısında bulunmuş ve kalabalık yerlerden uzak durma çağrısı yapmıştı. Rusya ise IŞİD'in bir sinagoga saldırısının önlendiğini duyurmuştu.

Askeri uzmanlara göre IŞİD-Horasan örgütü uzun süredir Vladimir Putin yönetimini hedef alan tehdit açıklamaları yapıyor. Orta Asya'da Moskova'yı hedef alabilecek birçok silahlı terör grubu olduğuna dikkat çeken Washington merkezli Wilson Merkezi'nden Michael Kugelman'a göre IŞİD, Suriye'de IŞİD ve diğer İslamcı gruplarla savaşan Rusya'yı Müslümanlara baskı uygulayan bir ülke olarak görüyor.

Suriye ve Irak'ta hızla tükenen IŞİD'in son dönemde Rusya'ya bağlı Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya topraklarında güçlendiğine ve yeni üyeler kazandığına da dikkat çekiliyor.

Beslan'daki okul katliamı, Rus tariihinin en kanlı saldırılarından biri oldu.

 

RUSYA'YI KANA BULAYAN SALDIRILAR

İslamcı örgütler son 20 yılda Rusya'yı hedef alan birçok terör saldırısı düzenledi. Özellikle Rusya'nın ayrılıkçı Çeçenlerle savaştığı 2000'lerin başında Rus toprakları kanlı saldırılara sahne olmuştu.

Ekim 2002'de Çeçen militanlar Moskova'daki bir tiyatro salonunu basarak 800'e yakın kişiyi rehin almış, 2 gün sonra Rus özel birliklerinin baskınında 129 rehine ve 41 Çeçen militan ölmüştü.

Eylül 2004'te ise Çeçenler Rusya'nın güneyinde bulunan Beslan'da bir okula baskın düzenlemiş, yarısı çocuk 330'dan fazla kişi ölmüştü.

2015'te ise Mısır'dan kalkan bir Rus uçağına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 224 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

IŞİD son yıllarda Kafkaslar'da düzenlenen bazı saldırıların da sorumluluğunu üstlendi.