Dubai'de geçen ay düzenlenen BM Dünya İklim Eylemi Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelmesi krize yol açan İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, görüşmeyle ilgili yeni açıklamalar yaptı.

Erdoğan'la görüşen Yusuf'a İngiltere çok sert tepki göstermişti. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Yusuf'un İngiliz yetkililer olmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini eleştirerek, Birleşik Krallık üyesi olan İskoçya'yı Dışişleri Bakanlığı desteğini çekmekle tehdit etmişti. 

Hamza ise İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron'ın söyleminin "kaba ve açıkça yanlış" olduğunu söyleyerek Erdoğan'la görüşme saatinin Türk heyeti tarafından son anda güncellendiğini ancak İngiltere'den bir yetkilinin toplantıya katılmasının kendisi için bir sorun olmayacağını ifade ederek "Önceki toplantılarda görüştüklerimiz dışında yeni bir şey konuşmadık" demişti.

İskoçya'daki bazı kesimler de Erdoğan hükümetinin muhalefete baskı yaptığını söyleyerek görüşmeyi eleştirmişti.

Krizle ilgili tartışma sürerken İskoçya Başbakanı, dün gazetecilerle yaptığı toplantıda Erdoğan'la görüşmesi hakkında konuştu. Erdoğan'ı ülkeye davet etmesini savunan Yusuf, "Ona Birleşik Krallık'a bir sonraki ziyaretinde İskoçya'ya da gelmesi gerektiğini söyledim. Türkiye bir NATO müttefiki. Böyle bir ülkeyi neden davet etmek istemeyelim?" dedi.

Erdoğan'la görüşmesinde Türkiye'deki insan hakları durumunu da gündeme getireceğini kaydeden Yusuf, "Ancak bunu bizim de diğer ülkeler gibi insan hakları alanında bir yolculukta olduğumuzu kabul ederek yapacağız" diye konuştu.