Edirne'de 44 yıldır eğitim verilen Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, okulun yanındaki elektrik direğini mesken tutan iki leyleğe 12 yıldır ev sahipliği yapıyor. Öğretmen ve öğrencilerin Trakya şivesiyle 'İsmayıl' ve 'Fatme' ismini koyduğu leyleklerin her yıl bahar aylarında geldiğini okulun İngilizce Öğretmeni Olcay Dal "Baharın gelişini cemrelerin düşmesiyle, takvimlerin değişmesiyle değil, İsmayıl ve Fatme'nin gelişiyle anlar olduk" dedi.

Yıldırım semtindeki Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, bu yıl 12'nci kez okul girişindeki aydınlatma direğine yuva yapan iki leyleğe ev sahipliği yapıyor. Öğretmen ve öğrenciler, zamanla benimsedikleri iki leyleğe Trakya şivesiyle 'İsmayıl' ve 'Fatme' ismini takarken, sosyal medyada da leyleklerin fotoğraflarını paylaşıyorlar.


Okul müdürü Tolga Ersoy / İngilizce ööğretmeni Olcay Dal 

Okulda bir köşeye İsmayıl ile Fatme'yi ölümsüzleştirmek adına resimlerini de çizen öğretmenler ve öğrenciler, sosyal medyada yapılan paylaşımlar sayesinde leyleklerin yurt içi ve yurt dışında da tanınmalarını sağladı.

"20 YILDIR MİSAFİRİMİZ" 

Okulun İngilizce öğretmeni Olcay Dal, İsmayıl ve Fatme'nin ilk zamanlarda okulun bacasına yuva yaptığını daha sonra aydınlatma direğine geçtiklerini söyledi. Dal, "İsmayıl ve Fatme okulumuzda yaklaşık 20 yıldır misafirimiz. Daha önce okulumuzun bacasında yuva yapmışlardı. Biz bir yaz yine baktığımızda bahçenin dışındaki direğe yuva yapmaya başladıklarını gördük ve o zamandan beri takip ediyoruz. Benim sosyal medyada paylaşmaya başladığım yıl, 2018. Ama tabii onun öncesinde de yine onların varlığından haberdardık" diye konuştu.

BAHARIN GELİŞİNİ SİMGELİYORLAR 

Okulda baharın gelişini İsmayıl ve Fatme ikilisi sayesinde anladıklarını belirten Dal, "Bu süreç içinde çok değişik duygular yaşadık. Öncelikle şunu söyleyeyim; biz Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ailesi olarak baharın gelişini cemrelerin düşmesiyle, takvimlerin değişmesiyle değil, İsmayıl ve Fatme'nin gelişiyle anlar olduk. Değişik bir neşe kaynağı. İkisi de okulumuzun maskotu oldu" dedi.

OKULUN MASKOTLARI

Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Beyza Özyıldırım, her yıl İsmayıl ile Fatme'nin gelişini dört gözle beklediklerini söyledi. Özyıldırım "Bize baharı hatırlatıyorlar. Baharın geldiğini haberdar ediyorlar. Okulumuzun maskotları oldular. Kışın eksikliklerini hissediyoruz. Yerleri asla değişmiyor" ifadelerini kullandı.