İspanya ile Brezilya arasındaki dostluk maçında yaşanan penaltı kararları, Brezilyalıları rahatsız etti.

Santiago Bernabeu Stadyumunda gerçekleşen İspanya-Brezilya karşılaşması, her ne kadar dostluk maçı olsa da, mücadelenin tansiyonu oldukça yüksekti. Brezilya tarafı, İspanya'nın yararına verilen ve maça iki gol olarak yansıyan penaltı kararlarından dolayı büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. İki ülkenin takımları arasında geçen gol mücadelesi 3-3 beraberlikle sonuçlandı. Bu karşılaşmada, ev sahibi İspanya için iki, konuk Brezilya için ise bir penaltı verildi.

Brezilya Futbol Federasyonu'nun Başkanı Ednaldo Rodrigues, maçın ardından yaptığı açıklamada, Brezilya Milli Takımı'nın artık VAR teknolojisi olmadan hiçbir hazırlık maçına çıkmayacağını belirtti:

CBF, FIFA'ya Brezilya Milli Takımı'nın sadece resmi maçlarda değil, dostluk maçlarında da VAR kullanmak zorunda olduğunu iletecek. Avrupa'da futbol çok ilerlemiş durumda ve bu önemli maçta birçok şey oldu.

Ednaldo Rodrigues eleştirilerinin odak noktasını, salı günkü maçta teknolojiyi uygulaması gerektiğine inandığı UEFA'ya yöneltti:

Daha talepkar olmak buradaki konfederasyona, UEFA'ya düşer. VAR burada kalmaya devam edecek. CBF VAR'ı A, B, C, D serilerinde, kadınlar kategorisinde, gençlerde kullanıyor, dünyada VAR'ı en çok kullanan ülke.

"BU ÇOK GARİP"

Öte yandan, Girona oyuncusu Savinho da, İspanya ile oynanan maçta VAR olmamasını anlamadığını söylerken, "Bu çok garip, çok garip. Daha önce hiç VAR olmadan oynadığımı sanmıyorum, penaltılar, bunun hakkında konuşamam." ifadelerini kullandı.

Takım arkadaşı Andreas Pereira da, "İki penaltı VAR olsaydı verilmezdi. Bu tür maçlarda VAR olmak zorunda. Hakemler zaten buna alışkın, bu yüzden hakem için de zor oldu." dedi.