İBB Meclisi haziran ayı oturumlarının son oturumunda İstanbul’da otopark ve yurt ücretlerine ara zam yapıldı.

Yemek dahil aylık bin 300 TL olan yurt ücreti yüzde 50 zam ile bin 950 TL’ye çıktı. Yeni yurt ücreti 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak. İSPARK’ın işlettiği otoparkların ücretlerine de yüzde 35 zam yapıldı.

AKP grubu, 2024 tarifesine 6 ay sonra gelen ara zamma hayır oyu kullanarak karşı çıktı.

YENİ ZAMLI TARİFE

Birinci ve ikinci bölgede bir saatlik otopark ücreti 52 TL’den 70 TL’ye, bir günlük otopark ücreti de 202 TL’den 270 TL’ye çıktı.

Adalar, Arnavutköy, Çatalca, Esenler’i kapsayan üçüncü bölgede bir saatlik ücret 36 TL’den 50 TL’ye, bir günlük ücret 146 TL’den 195 TL’ye yükseldi.

Otomobillerin orman ve mesire alanlarına giriş-çıkış ücreti 104 TL’den 141 TL’ye yükseldi.

1 saatlik bisiklet kiralama ücreti 22 TL’den 44 TL’ye çıktı. 844 TL olan bir saatlik tekne bağlama ücreti de bin 140 TL oldu.

'ÖZÜR' GERİLİMİ YAŞANDI

Kararların oylanması sırasında, yeni zamlı tarifelerin komisyon raporlarına eklenmemiş olması nedeniyle de gerilim yaşandı.

CHP grubu, tarifenin komisyon üyelerine verildiği açıkladı. AKP grubu da tarifenin bütün meclis üyeleri tarafından görülmesi gerektiğini, şu anda neyi oyladıklarını bilmediklerini söylediler.

Oylama usulü ile ilgili AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar söz almak istedi. CHP Grup Başkanvekili Ülkü Sakalar’ın, konuyla ilgili AKP grup sözcüsüne söz verilmesi gerektiğini söylemesi üzerine Kaynar “Sana ne” diye bağırdı. Bunun üzerine meclis üyeleri arasında sözlü kavga yaşandı.

Uzun tartışmaların ardından Kaynar, “Aslında söylenen lafı kimse duymadı. Sanki ağır bir şey söylemişiz gibi konuşuyorlar.  Sizi ilgilendirmez anlamında ‘sana ne’ dedim. Bu hakaret kabul ediliyorsa özür diliyorum” dedi.