İsrail, Gazze Şeridi'nin merkezinde Hamas'a yönelik yeni bir harekât başlatırken, Filistinli sağlık yetkilileri hava saldırılarında onlarca insanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail'in saldırıları, arabulucuların bir ateşkes anlaşmasına varmaya yönelik gerçekleştirmeleri beklenen görüşmeleri karmaşıklaştırıyor.

Gazze'deki sağlık yetkilileri İsrail ordusunun Gazze'nin merkezine düzenlediği hava saldırılarında dünden bu yana en az 44 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gazze'deki sağlık bakanlığı da bugün yaptığı açıklamada İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 36.586'yı aşkın Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 83.074 Filistinlinin de yaralandığını belirtti.

İsrail ordusu, savaş jetlerinin Gazze Şeridi'nin merkezindeki Hamas'a ait noktaları vurduğunu, kara kuvvetlerinin ise uzun süredir var olan mülteci yerleşkelerinden biri olan Al-Bureij bölgesinde "istihbarat odaklı" operasyon yaptığını ifade etti.

Savaş nedeniyle evsiz kalan insanlardan biri olan Deir Al-Balah bölgesindeki, 30 yaşındaki Aya "Ne zaman barış görüşmelerinden bahsetseler işgalciler (İsrail) bir köyü ya da mülteci kampını baskı yaratmak üzere kullanıyorlar. Neden evlerinin ya da çadırlarının içinde güvenli olan insanlar bunun bedelini ödesin? Neden Araplar ve dünya, savaşı durduramıyor" dedi.

DOHA VE KAHİRE'DEKİ ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ

Ateşkes anlaşmasına varılması durumunda Hamas'ın elindeki İsrailli rehinelerden bazıları ve İsrail'deki Filistinli mahkûmların salıverilmeleri bekleniyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Jake Sullivan dün gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden tarafından geçen hafta açıklanan ateşkes önerisine atıfta bulunarak Katarlı arabulucular aracılığıyla "Hamas'tan cevap bekliyoruz" dedi.

Biden son birkaç ay içerisinde Cuma günü açıkladığı plana benzer çerçeveye sahip birçok ateşkes önerisinde bulunmuş ve bu önerilerin her biri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Biden, Şubat ayında İsrail'in 10 Mart'ta başlayan Ramazan'a kadar çatışmaları durduracağını açıklamış ancak böyle bir ateşkes de gerçekleşmemişti.

Katar da dün yaptığı açıklamada ateşkes planının şu anda iki tarafın da görüşlerine çok daha yakın olduğunu belirtti.

Hamas, planın içeriğine olumlu yaklaştığını söyledi ve ABD'nin anlaşma önündeki engeller için Hamas'ı suçlama girişimlerinde bulunduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Fakat 2007'den bu yana Gazze'yi yöneten Hamas'ın sözcülerinden biri, dün yaptığı açıklamada İsrail'in kalıcı ateşkes ve Gazze'den tümüyle geri çekilme konusunda "açık" bir söz vermemesi hâlinde hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini ifade etti.

İsrail ise Hamas yok edilmediği sürece tamamen geri çekilmeyeceğini belirtiyor.